Zlikwidowano największą w Europie nielegalnie działającą fabrykę papierosów. Zatrzymano 9 obywateli Ukrainy oraz 5 obywateli Mołdawii

Do Sądu Rejonowego w Kościanie wpłynął pod koniec lipca akt oskarżenia przeciwko 14 cudzoziemcom, którzy zajmowali się produkcją i przechowywaniem nielegalnych papierosów.


To finał śledztwa prowadzonego od 2018 roku przez funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego Oddziału SG pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Dziewięciu obywateli Ukrainy oraz pięciu obywateli Mołdawii w wieku 25-48 lat, usłyszało zarzuty popełnienia przestępstw polegających na nielegalnej produkcji oraz przechowywaniu wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy. Nielegalny proceder miał miejsce na terenie województwa wielkopolskiego.

Pod koniec listopada 2018 roku, funkcjonariusze Straży Granicznej z Krosna Odrzańskiego, na terenie jednej z miejscowości powiatu kościańskiego zlokalizowali i zlikwidowali profesjonalnie wyposażoną fabrykę produkującą nielegalne papierosy na olbrzymią skalę.

Funkcjonariusze SG w hali produkcyjnej ujawnili dobrze ukrytą, specjalnie wygłuszoną i zaciemnioną nielegalną fabrykę. Zabezpieczyli ponad 13,4 mln sztuk papierosów, przeszło 15,7 tony tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości 20 mln zł. , profesjonalną linię produkcyjną składającą się z zespołu profesjonalnych maszyn służących do produkcji papierosów, pakowania i foliowania wraz z poligrafią o wartości co najmniej 2 mln zł. Podczas produkcji papierosów zatrzymano wówczas 14 cudzoziemców.

Powołany w sprawie biegły stwierdził, że była to największa dotychczas nielegalnie działająca fabryka papierosów w Europie.

Straty Skarbu Państwa, w przypadku gdyby zabezpieczony towar trafił na rynek wyniosłyby ponad 30 mln zł.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Zobacz również …

(Visited 1 968 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz