ZDARZENIA ZWIĄZANE Z SILNYM WIATREM W POWIECIE SZAMOTULSKIM

We wtorek, 3 października do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach wpłynęło ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia, które informowało o możliwości wystąpienia silnych porywów wiatru oraz opadach deszczu w powiecie szamotulskim. Zapowiadane dla naszego regionu załamanie pogody sprawdziło się – w godzinach wieczornych we wtorek na naszym terenie zaczął coraz intensywniej wiać silny i porywisty wiatr oraz gwałtownie padać deszcz. Na efekty nie trzeba było długo czekać.
Około godziny 20.40 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o pękniętych i leżących konarach drzew oraz poprzewracanych drzewach, które blokowały przejazd na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, usuwanie połamanych drzew i konarów z drogi.
W wyniku silnego wiatru nieprzejezdne były niektóre drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne.
Szybkie i sprawne usunięcie skutków było możliwe dzięki doskonałej współpracy jednostek z terenu powiatu szamotulskiego. Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zaistniałych zdarzeniach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni.
Strażacy walczyli ze skutkami silnego wiatru przez kilka godzin, wykorzystując cały dostępny sprzęt, interweniowali łącznie przy 32 zdarzeniach związanych z silnym wiatrem oraz gwałtownymi opadami deszczu.
W działaniach były zaangażowane 36 zastępy, 198 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Opracował: ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: OSP powiat szamotulski

 

 

(Visited 166 times, 1 visits today)

Leave a Reply