Zbąszyń – Programowanie od początku. W bibliotece – oczywiście!

Czym jest kodowanie? Co to jest Finch? Jak operuje się językiem Scratch? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy w czasie pierwszych warsztatów z kodowania w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu.


Dzięki udziałowi biblioteki w ogólnopolskim projekcie „Link do przyszłości. Zaprogramuj własną karierę” we wtorek 30.05 odbyły się warsztaty z kodowania. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, czym jest programowanie, co można dzięki temu uzyskać, skonstruować, polepszyć. Jakie urządzenia działają na podstawie programowania? Zajęcia tego typu rozwijają w dzieciach umiejętność logicznego myślenia oraz kreatywność. Ukazują świat technologii w bardziej przystępny i zrozumiały sposób.

Na zakończenie warsztatów dzieci same zaprogramowały w języku Scrach robota o nazwie Finch do wzięcia udziału w wyścigu z przeszkodami. Nauka przez zabawę jest najlepszym sposobem na „zarażenie” młodych ludzi czymś, co brzmi enigmatycznie, ale i profesjonalnie. Zajęcia odbyły się dzięki pomocy dwóch instytucji. Pierwszą z nich jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która wypożyczyła nam 5 robotów o nazwie Finche. Drugą –  Liceum Garczyńskiego, gdyż uczniowie z klasy pierwszej (klasy z możliwością kontynuowania nauki z rozszerzoną informatyką) weszli w rolę nauczycieli i poprowadzili zajęcia.  Do tych warsztatów przygotowała młodzież Paulina Chłopkowska, pedagożka z liceum, która uczy też informatyki w liceum, gdyż sama jest pasjonatkąś informatycznych nowości.

Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom: Milenie Szczeszek, Robertowi Bielaszewskiemu, Kacprowi Pawelskiemu, Patrykowi Poznańskiemu oraz pani Paulinie Chłopkowskiej, opiekunowi merytorycznemu grupy. Dzięki ich zaangażowaniu, energii i wiedzy dzieci, które przybyły na warsztaty, mogły przez 1,5 godziny zgłębić wiedzę podstawowego programowania, a przy tym świetnie się bawić. Zajęcia te mogą być początkiem przygodny z kodowaniem, zainspirować młodych ludzi do stworzenia czegoś nowego, innowacyjnego.

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich chętnych do wzięcia udziału w drugiej edycji zajęć, które odbędą się 13 i 20.06 o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej. Prosimy o wcześniejsze zapisy osobiście w bibliotece lub telefonicznie 68 3860 700.

Koordynatorką warsztatów była Daria Klorek, zbąszyńska bibliotekarka, która pracuje tu od niedawna, a już dała się poznać jako prowadząca zajęcia komputerowe dla seniorów oraz kurs obsługi tabletów na Androidzie. Teraz przyszła kolej na propozycję nauki kodowania dla najmłodszych.

(Visited 158 times, 1 visits today)

Leave a Reply