Zbąszyń: Książka dla pacjentów jako metoda terapeutyczna

   Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu zwróciła się do pobliskich placówek szpitalnych z propozycją przekazania do nich książek – darów, najczęściej ubytkowanych z księgozbioru biblioteki, ale jeszcze w dobrym stanie – niezniszczonych,


oraz książek otrzymanych w darze od czytelników zbąszyńskiej biblioteki, przekazywanych na tzw. bookcrossing. W odpowiedzi na zapytanie biblioteki, czy jest możliwość przyjęcia książkowych darów na oddziały szpitalne, za zgodą szpitali, przekazano SPZOZ im. Dr Roberta Kocha w Wolsztynie oraz SPZOZ im. Dr Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu książki w łącznej liczbie 213 woluminów. Literacka paczka trafiła do świetlic, oddziałów dla dzieci i oddziałów dla dorosłych pacjentów, zasilając szpitalne biblioteczki.

          Akcja „Uwolnij książkę – bookcrossing” jest adresowana do wszystkich , którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. „Ruchoma biblioteka” polega na zostawianiu książek w miejscach publicznych: restauracjach, klubach, szpitalach czy nawet dworcach kolejowych. W tym celu na przygotowanych półkach, stolikach, regałach zostawia się książki, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

      Książka w szpitalu to również pomocne narzędzie terapeutyczne: pomaga odwrócić uwagę pacjenta od choroby i pobytu w szpitalu, pomaga się uspokoić, wyciszyć emocje, a tym samym poprawić samopoczucie. Czytanie książek może stworzyć warunki do szybszej rekonwalescencji i do szybszego powrotu do zdrowia.

      Akcja „Uwolnij książkę” trwa nadal, jesteśmy otwarci na propozycje i współpracę dotyczącą przekazania książek. Kontakt: BPMiG w Zbąszyniu tel. 68 3860 700 /koordynatorka akcji: Mariola Głuszek, starszy bibliotekarz/


(Visited 127 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz