Zatrzymany włamywacz – Pomógł 10-latek

Policjanci zatrzymali włamywacza w chwili, gdy wybijał szybę i wchodził do wnętrza przedszkola. Przestępcę zatrzymano na gorącym uczynku dzięki wzorowej postawie 10-letniego chłopca, który o wszystkim zawiadomił mundurowych. Sprawcy przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.
Nie jest to rzadkością w policyjnej pracy, że obywatele, mieszkańcy, przechodnie pomagają w ujęciu przestępców. Zwykle ktoś widzi pijanego kierowce, czy uciekającego złodzieja i odruchowo podejmuje działanie. Robi to co dyktuje mu odruch, wychowanie, sumienie. Później okazuje się, że to co zrobił bardzo przysłużyło się całej sprawie.

Podobne wydarzenia miały miejsce 11 marca br. w Środzie Wielkopolskiej. Ich głównym pozytywnym bohaterem Był się 10-letni chłopiec. Policjanci zostali skierowani na miejsce interwencji w centrum miasta. Gdy załatwiali zgłoszenie podbiegło do nich dwóch chłopców. Jeden z nich informował, że widział przed chwilą jak ktoś niedaleko stąd wybija szyby w przedszkolu i chce się włamać.

Mundurowi natychmiast udali się w miejsce, które wskazywał 10-latek. Policjanci zastali włamywacza w momencie jak dostawał się do wnętrza przedszkola przez okno, w którym wcześniej wybił szyby. Mężczyzna starał się uciekać, jednak jego próby spełzły to na niczym, ponieważ stróże prawa zatrzymali 40-latka na gorącym uczynku przestępstwa. Sprawca usłyszał zarzuty związane z usiłowanie włamania. Za przestępstwo to kodeks karny przewiduje do 10 lat pozbawienia wolności. O wysokości kary zadecyduje sąd.

Policjanci podkreślają, że dzieci w takich sytuacjach doskonale wiedzą jak się zachować. Robią to czego uczą ich rodzice, pedagodzy i policjanci. Profilaktyka w służbie policyjnej jest szeroko rozwinięta. Nie ma dnia, by funkcjonariusze zajmujący się prewencją, bądź dzielnicowy nie organizowali zajęć edukacyjnych z uczniami. To bardzo ważne, by dzieci wiedziały jak postąpić w sytuacji zagrożenia, do kogo zwrócić się o pomoc, jakie informacje należy przekazać przedstawicielom służb, by ci szybko dotarli na miejsce.

W tym konkretnym przypadku reakcja chłopca pozwoliła na bardzo szybkie zatrzymanie przestępcy. To postawa godna pochwały.

Policjanci serdecznie gratulują chłopcu i dziękują za pomoc.

sroda-wielkopolska.policja.gov.pl

(Visited 148 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz