Zatrzymani za nielegalne składowanie odpadów [FILM]

Policjanci z Poznania zatrzymali 8 osób podejrzanych o działalność polegającą na składowaniu niebezpiecznych odpadów, które mogły zagrażać życiu i zdrowiu ludzi oraz stanowić również zagrożenie dla środowiska naturalnego. Łącznie zabezpieczono kilkaset ton różnego rodzaju poprodukcyjnych odpadów. Zatrzymanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Dochodzeniowo Śledczego KWP w Poznaniu zatrzymali 20 sierpnia br. 8 osób podejrzanych o udział w procederze składowania szkodliwych odpadów na terenie Wielkopolski. Mechanizm działania polegał na tym, że zatrzymani wynajmowali pomieszczenia magazynowe, do których zwozili odpady, zamiast do utylizacji, gdzie zgodnie z umową miały trafić.

Sprawa swój początek miała 5 września ubiegłego roku, kiedy to na terenie jednej z firm w Murowanej Goślinie ujawniono nielegalne składowisko odpadów niewiadomego pochodzenia. Specjalista z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdził, że zgromadzone substancje mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska naturalnego. Podczas śledztwa prowadzonego w tej sprawie przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu, wpłynęła informacja o podobnym składowisku w miejscowości Sarbia na terenie gminy Duszniki. Tam również wynajęto pomieszczenia magazynowe, gdzie trafiały niebezpieczne substancje. Podobnie sytuacja wyglądała na terenie pow. wrzesińskiego.

W trakcie prowadzonego śledztwa policjanci i prokuratorzy ustalili, że składowane substancje były przechowywane w zbiornikach, beczkach i tzw. bigbagach. Były to odpady poprodukcyjne, płynne i stałe, chemiczne i łatwopalne, bardzo niebezpieczne.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty z art. 183 kodeksu karnego, który mówi o składowaniu odpadów w sposób zagrażający życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku naturalnemu, a także zarzut oszustwa na szkodę właścicieli wynajmowanych pomieszczeń magazynowych. Dodatkowo jeden z mężczyzn, który wymyślił i nadzorował cały proceder oraz czerpał z niego największe zyski, usłyszał zarzut sprawstwa kierowniczego. Z dwóch lokalizacji odpady zostały już usunięte. Koszt tej operacji wyniósł blisko 700 tysięcy złotych.

Za te przestępstwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Maciej Święcichowski

(Visited 178 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz