Wystawa obrazów wykonanych techniką mozaiki diamentowej [ZDJĘCIA, FILM]

Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Dopiewie, filia w Dąbrówce serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy obrazów wykonanych techniką mozaiki diamentowej. Wystawę można oglądać do 27.05.2022 w godzinach otarcia biblioteki, przy ul. Malinowej 41 w Dąbrówce. Reprezentowane dzieła zostały stworzone przez Monikę Rychlewską-Łysiak, Ewę Kujawską oraz Katarzynę Pieszczoch.
Ale czym jest ta cała mozaika diamentowa.

Mozaika diamentowa lub inaczej haft diamentowy to nowy kierunek w artystycznym rękodziele.

Mozaika jako dzieło artystyczne było już znane w starożytności. W przeszłości były to obrazy wykonane z drobnych, o różnej kolorystyce, fakturze i kształcie kamyczków, kawałków szkła lub ceramiki. Gotowe elementy przyklejało się do podłoża. Zdobiono w ten sposób posadzki, ściany czy sklepienia. Z czasem zaczęto wykorzystywać kostki z marmurów lub innych kamieni. W inkrustacji jako materiał zdobniczy wykorzystywano kość słoniową, masę perłową, drewno. Zaczęto w ten sposób zdobić przedmioty codziennego użytku. Przez lata wykorzystywano coraz to nowe materiały, którymi pokrywano najróżniejsze powszechnie.

Pomysł na współczesną mozaikę diamentową pojawił się w Chinach. Polega ona na układaniu wielokolorowych obrazów przy pomocy akrylowych kryształków zgodnie z określonym schematem. Kryształki mogą być okrągłe lub kwadratowe, mają jednakowe wymiary, a do ich przyklejania na szablon służy specjalny aplikator. Dzięki tej technice powstaje wspaniały trójwymiarowy obraz, który idealnie nadaje się do dekoracji wnętrz lub może być wspaniałym prezentem. Nauka układania jest bardzo prosta. Sam proces rozwija umiejętności motoryczne czy zdolność skupienia. Na pewno potrzeba też wiele cierpliwości. Ale za to efekt jest gwarantowany.

Fot. Mateusz Łysiak /Wielkopolskamagazyn.pl

 

(Visited 252 times, 1 visits today)

Leave a Reply