Wybuch gazociągu w Murowanej Goślinie (podsumowanie akcji)

26 stycznia 2018 roku minutę po północy w Murowanej Goślinie na ul. Gnieźnieńskiej doszło do wybuchu i pożaru gazociągu wysokiego ciśnienia. Z uszkodzonego gazociągu o średnicy 500 mm biegnącego z Poznania w kierunku Rogoźna wydobywał pod dużym ciśnieniem płonący gaz, którego łuna widoczna była w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, natomiast płomienie sięgały kilkunastu metrów.


Pierwsze przybyłe na miejsce wybuchu jednostki straży pożarnej zastały dwa wysokie płomienie wychodzące ponad budynki, rozchodzące się w dwóch przeciwległych kierunkach północ-południe. W najbliższej okolicy występowało silne promieniowanie cieplne, które ograniczało dojazd do strefy zagrożenia. Wybuch spowodował zapalenie się obiektów mieszkalnych, zabudowań gospodarskich i całej infrastruktury w promieniu 50 m od źródła pożaru. W miejscu wypływu palącego się gazu widoczne były zerwane linie energetyczne niskiego napięcia, a wydobywający się pod ciśnieniem gaz powodował duży hałas przypominający odgłos lądującego samolotu.

Rozszczelniony gazociąg i wydobywające się płomienie spowodowały zablokowanie ulicy Gnieźnieńskiej, dlatego dowódca akcji podzielił teren działań na dwa odcinki bojowe, na których działania prowadzono równolegle. Przybywające na miejsce wybuchu kolejne jednostki były dysponowane na jeden z wyznaczonych odcinków bojowych.

Pierwszymi podjętymi przez strażaków działaniami było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz wyznaczenie strefy zagrożenia w promieniu 500 m od źródła pożaru. Wszyscy mieszkańcy domów znajdujących się w bezpośredniej strefie oddziaływania palącego się gazu, ewakuowali się samodzielnie (10 osób, w tym 4 dzieci), natomiast strażacy dodatkowo sprawdzili wszystkie domy w strefie zagrożenia i wraz z policją dokonano ewakuacji osób zamieszkujących dalszą linię zabudowy. Równolegle prowadzono działania polegające na ograniczeniu rozprzestrzeniania się ognia na okoliczne zabudowania poprzez obronę zagrożonych budynków i ugaszenie palących się obiektów

Po przybyciu przedstawicieli operatora gazociągu został odcięty dopływu gazu, co przyczyniło się do spadku ciśnienia oraz zmniejszenia strefy oddziaływania płomieni i pozwoliło na prowadzenie dalszych działań gaśniczych, skierowanych na ugaszenie palących się budynków. Równolegle przybyłe na miejsce zdarzenia Pogotowie Energetyczne odcięło dopływ energii elektrycznej na ulicy.

Z uwagi na rozmiar i charakter zdarzenia, na miejsce zadysponowano siły i środki spoza terenu operacyjnego Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu tj. ze: Środy Wielkopolskiej, Śremu, Szamotuł, Wągrowca, Obornik, Wrześni, Nowego Tomyśla oraz plutonu logistycznego z Turku i plutonu zaopatrzenia wodnego z Gniezna. Na placu jednej z firm przy ul. Gnieźnieńskiej utworzono Punkt Przyjęcia Sił i Środków.


Na bazie samochodu dowodzenia i łączności zbudowano sztab akcji pod dowództwem najpierw zastępcy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Arkadiusza Przybyły, a następnie wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Andrzeja Bartkowiaka.

Na miejscu akcji wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zapoznał się z ogromem tragedii oraz odebrał stosowne meldunki od szefów służb, lokalnych władz samorządowych oraz instytucji wspomagających działania ratowniczo-gaśnicze.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska dokonał oględzin miejsca oraz pobrał próbki gleby i wody z pobliskiego oczka wodnego.

Na bieżąco prowadzono współpracę ze środkami masowego przekazu. W ramach sztabu powołano zespół prasowy, który wypracował i wdrożył sposób kontaktowania się z przedstawicielami mass mediów. Do zadań zespołu prasowego należało m. in. zbieranie danych i przekazywanie ich dziennikarzom m. in. w trakcie dwóch zorganizowanych konferencji prasowych i licznych wywiadów indywidualnych.

Na czas działań dokonano wzmocnienia stanowisk kierowania i obsad jednostek ratowniczo-gaśniczych.

W sumie działania ratowniczo-gaśnicze w Murowanej Goślinie prowadzono przez blisko 19 godzin, a w sumie brało w nich udział 58 zastępów (40 PSP oraz 18 OSP), 200 strażaków, 2 zespoły ratownictwa medycznego, 6 pracowników energetyki, 30 przedstawicieli operatora gazociągu, natomiast teren akcji zabezpieczało około 80 policjantów.

W sumie spaleniu uległy 3 budynki mieszkalne, 1 budynek gospodarczy, natomiast częściowemu uszkodzeniu uległo kolejnych 20 budynków (zniszczone elewacje, okna, drzwi, rynny, opalone dachy). Co najważniejsze, nikt nie został poszkodowany i skończyło się wyłącznie na stratach w mieniu.

Tekst i zdjęcia: mł. bryg. Sławomir Brandt




















(Visited 606 times, 1 visits today)

Leave a Reply