Wszędobylscy: Spotkanie podróżnicze z Martą Matyszak w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu

Wszędobylscy: Spotkanie podróżnicze z Martą Matyszak

W ubiegły piątek, 21 września, odbyło się w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu pierwsze z cyklu spotkań w ramach projektu „Wszędobylscy blisko i daleko – spotkania z literaturą podróżniczą”,


 które poprowadziła Marta Matyszczak, znana naszym czytelnikom z serii „Kryminałów pod psem”. Pani Marta jest bardzo aktywną osobą, poza tym, że jest autorką humorystycznych kryminałów, pisze również scenopisy fars teatralnych, felietony do magazynu „Chorzów. Miasto Kultury” i prowadzi portal poświęcony literaturze kryminalnej „Kawiarenka kryminalna.pl”. Bierze udział w warsztatach literackich podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz Festiwalu Conrada w Krakowie. Kocha podróże, jej wojaże najczęściej przebiegają tropem kryminalnych bohaterów literackich. Jest uczestniczką podróżniczego Festiwalu „Włóczykij” w Gryfinie, gdzie dzieli się swoją pasją zwiedzania i odkrywania świata.

W zbąszyńskiej bibliotece Marta Matyszczak poprowadziła uczestników szlakiem swoich ulubionych detektywów i autorów powieściowych, skupiając się głównie na wyspach Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie mieszkała kilka lat. Poznaliśmy upodobania kulinarne i preferencje co do trunków Agaty Christie, Artura Conana Doyle’a. Kawiarenki i knajpki, czasami zupełnie skromne i niepozorne na tle angielskich uliczek, w których przesiadywali Sherlock Holmes czy inspektor Rebus z powieści jej ulubionego autora książek detektywistycznych – Iana Rankina.  Poza historiami o bohaterach brytyjskich autorka opowiedziała też o tym, czym się raczyły postacie z książek czeskich, skandynawskich – z obowiązkową obecnością śledczego Kurta Wallandera oraz polskich. Zakończeniem spotkania połączonego z prezentacją slajdów był poczęstunek i rozmowy kuluarowe z naszym gościem.

Cykl „Wszędobylscy blisko i daleko” jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Pomysłodawczynią projektu i jego koordynatorką jest Magdalena Rożek.
















(Visited 77 times, 1 visits today)

Leave a Reply