Włamywacz ustalony i zatrzymany

Policjanci kryminalni z Turku zatrzymali wielokrotnego włamywacza i odzyskali część skradzionego mienia. Zatrzymany mężczyzna podejrzewany jest o 5 włamań i 3 usiłowania. Nie spodziewał się, że po kilku miesiącach dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Teraz grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.


Policjanci z Turku dzięki działaniom operacyjnym ustalili i zatrzymali 32-letniego mężczyznę podejrzanego o włamania do budynków w budowie. Do przestępstw dochodziło na terenie powiatu tureckiego i powiatu kolskiego w okresie od lipca od sierpnia br. Zatrzymany to mieszkaniec powiatu tureckiego i był już wcześniej notowany za podobne przestępstwa. Policjanci podczas przeszukania w miejscu zamieszkania 32-latka odnaleźli bardzo dużo rzeczy pochodzących z dokonywanych przez niego przestępstw.

Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwolił przedstawić mężczyźnie 5 zarzutów kradzieży z włamaniem oraz 3 zarzuty usiłowania włamania. Jak ustalono łączna suma strat to ponad 12 tysięcy złotych. Mężczyzna w trakcie przesłuchania przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów.

Za popełnione czyny grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Odzyskane mienie policjanci przekazali właścicielom. 

Jak się chronić przed włamaniem:

– Pomyśl o technicznym zabezpieczeniu drzwi i okien (zamki patentowe, zabezpieczenia przeciwwłamaniowe: rolety antywłamaniowe, instalacje alarmowe).

– Postaraj się o solidne oświetlenie przy posesji i budynkach gospodarczych.

– Nie ryzykuj niepotrzebnie. Unikaj przechowywania w mieszkaniu znacznych kwot pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Jeśli już posiadasz takie przedmioty to przechowuj je w różnych miejscach. Nie koniecznie w szufladzie czy szafce z bielizną, doniczkach itp. Takie „dobre schowki” są znane włamywaczom i penetrowane w pierwszej kolejności!

– Zwracaj uwagę z kim się kontaktujesz i komu przekazujesz informacje. Znaczna część włamań dokonywana jest dzięki wiadomościom uzyskanym lub przekazywanym nieświadomie przez znajomych, czasami członków rodziny.

– Współpracuj z sąsiadami. Kiedy wyjeżdżasz poinformuj ich o tym. Dobrze znający się sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom i innym przestępstwom.

– Wychodząc z domu zawsze sprawdzaj czy w mieszkaniu są zamknięte okna i drzwi. Uchylone okno to okazja dla włamywacza.

– Gdy wychodzisz wieczorem, pozostaw w domu włączona lampkę lub zapalone światło, zostaw włączone radio – stwórz pozory, że ktoś znajduje się w mieszkaniu.

– Pamiętaj o tym, by zawsze sprawdzać wiarygodność osób, które przedstawiają się za pracowników różnych instytucji: gazowni, wodociągów, elektrowni, policjantów, przedstawicieli banków, urzędów skarbowych itp. Pomysłowość oszustów nie zna granic. 

– Masz informację o kradzieżach i włamaniach, reaguj! Powiadom o tym policję!

(Visited 46 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz