Wizyta premier Beaty Szydło w Wielkopolsce

Wizyta premier Beaty Szydło w Wielkopolsce

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann poprowadził w Gostyniu posiedzenie wojewódzkiego sztabu antykryzysowego z udziałem prezes Rady Ministrów Beaty Szydło.


Premier podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową oraz proces szacowania szkód i udzielania pomocy poszkodowanym rodzinom. Przyjęła też raport reprezentantów służb i inspekcji. – Pierwszy etap za nami. Przystępujemy do drugiego etapu, będziemy koncentrować się na odbudowie i pomocy ludziom – mówiła.

Premier odwiedziła Gostyń i Borek Wielkopolski wraz z ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem, głównym inspektorem nadzoru budowlanego Anitą Oleksiak oraz wojewodą i wicewojewodą wielkopolskim. Zgodnie z zapewnieniami premier, do końca sierpnia do każdego z gospodarstw, które ucierpiało w nawałnicach dotrą inspektorzy budowlani szacujący straty. – Jeszcze we wrześniu rozpocznie się wypłata środków finansowych na odbudowę – mówiła. Na wizytowanym dziś terenie, w akcję ratunkową po nawałnicy zaangażowane były wszystkie zastępy państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Jak zapewnił wojewódzki komendant PSP Andrzej Bartkowiak strażacy, po zakończeniu akcji ratunkowych, będą do dyspozycji samorządów i prowadzić będą działania pomocowe.

– W Wielkopolsce sytuacja po nawałnicach wygląda dobrze. Wszyscy mają prąd, drogi są przejezdne – mówiła premier Beata Szydło. Zapowiedziała też rozszerzenie listy gmin, które na mocy rozporządzenia korzystają w uproszczonego trybu i krótszych procedur uzyskiwania środków na pomoc i odbudowę. W związku z dużymi zniszczeniami parków, premier oznajmiła, że samorządy będą mogły ubiegać się o wsparcie w ich odtworzeniu z Ministerstwa Środowiska.


Zleciła też rozpoczęcie prac przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nad ujęciem w podstawie programowej zasad zachowania w sytuacjach kryzysowych i umiejętnego korzystania z komunikatów wystosowywanych w sytuacjach zagrożenia przez służby. – W Wielkopolsce współpraca z samorządami przebiegła modelowo. Przy sprawnej współpracy na linii samorząd-wojewoda można wiele osiągnąć – podsumowała premier.

Minister Adamczyk zwrócił uwagę, że dzięki sprawnej akcji usuwania skutków nawałnicy wszystkie drogi krajowe były przejezdne już od pierwszych godzin po wystąpieniu nawałnic. Jeszcze w czasie pierwszej doby przywrócono przepustowość wszystkich szlaków kolejowych. Minister podziękował za wielkie zaangażowanie inspektorom nadzoru budowlanego, dla których to najintensywniejszy czas. Działania miejscowych powiatowych i wojewódzkich inspektorów budowlanych wspierają zespoły kontrolne z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz inspektorzy z innych województw, czyli łącznie 140 osób. – Zespoły skontrolowały już 5130 budynków, w tym 2213 mieszkalnych. Kolejne 2,5 tys. budynków zostanie skontrolowane do końca miesiąca – zapowiedział minister.

– Jesteśmy w ciągłym kontakcie z samorządowcami, by na bieżąco dostosowywać pomoc – mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Zaapelował też, by samorządy jak najszybciej wypłacały przekazane im środki na zasiłki.

Na zakończenie wizyty w Wielkopolsce, premier odwiedziła rodzinę, której gospodarstwo zostało zniszczone przez kataklizm.

(Visited 234 times, 1 visits today)

Leave a Reply