WIELKOPOLSKA – Region spod znaku kultury

Wielkopolska jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski. Oprócz różnorodnych wydarzeń z wielorakich dziedzin kultury współczesnej, turystów przyciągają imprezy folklorystyczne oraz rekonstrukcje historycznych wydarzeń. Nie tylko Poznań, ale i mniejsze miasta województwa mają się czym pochwalić.

Ośrodkiem w którym dzieje się najwięcej, jest oczywiście stolica regionu. Poznań oferuje całą gamę wyjątkowych wydarzeń artystycznych, które trafiają w gust zarówno młodych, jak i starszych osób. W Poznaniu działa około dwudziestu scen dramatycznych i muzycznych oraz filharmonia. Ogromną popularnością cieszy się Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Malta”, który przyciąga tysiące widzów i aktorów z całego świata. Co roku mogą oni zobaczyć około 150 spektakli rozgrywających się w plenerach całego miasta oraz w niekonwencjonalnych miejskich budowlach.

Do Poznania tłumnie przyjeżdżają również wielbiciele muzyki poważnej. Odbywają się tu Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego. Stąd pochodzą, cieszące się dużą renomą w kraju i za granicą, chóry chłopięce i męskie, m.in.: Poznańskie Słowiki czy Poznański Chór Katedralny. Koncerty, konkursy i spotkania z muzyką poważną organizuje również poznańska Akademia Muzyczna.

Szczególną estymą poznaniaków oraz turystów cieszy się Jarmark Świętojański organizowany zawsze w czerwcu na Starym Rynku, gdzie można zdobyć wyroby regionalne, wiekowe bibeloty i inne niezwykłe przedmioty. Ponadto Poznań obfituje w muzea, galerie sztuki, kina, urokliwe kawiarenki, kluby, restauracje i inne miejsca rozrywkowo-kulturalne.

Nie mniej zachęcająco prezentuje się życie kulturalne Kalisza i Gniezna. W miastach działają m.in. znane teatry dramatyczne. Głośno jest zawsze także o Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz Festiwalu Teatrów Ulicznych „La Strada”. Niesłabnącą popularnością cieszą się również wydarzenia muzyczne: Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych, koncerty Kaliskiej Orkiestry Symfonicznej oraz festiwale chopinowskie w Antoninie.

Z kolei do Gniezna na pewno warto wybrać się na Międzynarodowy Festiwal Jazz pod Piątką, który z roku na rok staje się jednym z najciekawszych cyklicznych wydarzeń muzycznych w mieście. Imprezami, które przyciągają co roku rzesze turystów są także: Festiwal Organowy odbywający się w Katedrze Gnieźnieńskiej oraz Regionalny Miting Teatralny, podczas którego widzowie mogą podziwiać występy grup teatralnych walczących m.in. o nagrodę Złotego Gwoździa.

Wybierając najciekawsze imprezy w Wielkopolsce warto także pamiętać o Międzynarodowych Targach Inicjatyw Teatralnych oraz Festiwalu Teatrów Rodzinnych w Pile. Ta druga inicjatywa znana jest z oryginalnej formuły – na scenie występują zazwyczaj aktorzy o różnych stopniach pokrewieństwa.

Dla wielbicieli dużego ekranu coś wyjątkowego w swojej ofercie kulturalnej proponuje Konin. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby co roku prezentuje „niszowych” twórców filmowych, którzy kunsztem i niebanalnymi pomysłami na kino zaskakują nawet już uznanych artystów z branży.

źródło: www.umww.pl/kultura

(Visited 87 times, 1 visits today)

Leave a Reply