Wielkopolscy Terytorialsi w Tarnowie Podgórnym

X jubileuszowy pokaz artylerii brackiej czarnoprochowej w Tarnowie Podgórnym, żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej spędzili wraz z uczestnikami wydarzenia. Goście, którzy podchodzili do namiotu Brygady dowiedzieli się, co zrobić, by włączyć się w działania,


włożyć mundur i stać się wielkopolskim Terytorialsem.

Święto Bractwa Strzeleckiego z Tarnowa Podgórnego rozpoczęło się wczoraj od powitania gości honorowych, w tym dowódcy 12 WBOT- płk Rafała  Miernika. Tuż po tym, zaprezentowały się działony i padła salwa powitalna. Żołnierzom 12WBOT przypadł zaszczyt  podniesienia flagi na maszt w rytm „Mazurka Dąbrowskiego” .

Organizatorzy przygotowali sporo wydarzeń i atrakcji, bo święto miało na celu uczczenie 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz I Powstania Śląskiego. Bractwa kurkowe przyzwyczaiły nas do podziwiania rywalizacji strzeleckich. Podobnie było w tym roku. Takie święto niemmogło odbyć się bez kanonady artyleryjskiej. Kto nie zdążył na pierwszą  z nich,  miał okazję zobaczyć i usłyszeć ją ponownie po południu. Gospodarze imprezy zachwycili również paradą, która wystartowała z Jankowic a trasa, jaką  pokonali uczestnicy wynosiła 13km. Delegacja stowarzyszeń  uczciła także gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, złożeniem kwiatów na jego grobie w Lusowie.   

 W paradzie wzięły udział grupy motocyklowe, artyleria bracka i samochody – armaty na lawetach.

X jubileuszowy  pokaz artylerii brackiej to także żywa lekcja historii, o którą zadbały zaproszone grupy rekonstrukcyjne. Całości wydarzeń towarzyszyły występy na scenie zespołów ludowych, dzieci i młodzieży. Żądni rywalizacji, chętnie  mierzyli swoje siły  konkurencjach sprawnościowych i wielu konkursach. Pojawiła się też możliwość wzięcia udziału w turnieju strzeleckim.

Uwagę gości przykuwało stanowisko 12 WBOT. Terytorialsi czekali na uczestników z garścią informacji i atrakcji sportowych. Wszyscy, którzy marzyli  o włożeniu munduru a wciąż jeszcze wahają się z podjęciem ostatecznej decyzji, pytali żołnierzy  WOT jak postawić pierwszy krok, który będzie przepustką do służby wojskowej. Obecni na miejscu żołnierze, chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami oraz opowiadali, jak wygląda ich codzienność a także zapoznawali zainteresowanych ze sprzętem, jaki posiada na wyposażeniu Brygada.

Trwa projekt „Wakacje z WOT”. Kandydaci na żołnierzy rozpoczęli dziś trzeci dzień szkolenia podstawowego, które łącznie trwa 16 dni. Przed kandydatami jeszcze 13 dni intensywnego treningu na poligonie w Biedrusku.

ppor. Anna JASIŃSKA

  1. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Zobacz również …

(Visited 649 times, 1 visits today)

Leave a Reply