Wielkopolanin nominowany do Dziecięcego Nobla

18-letni (w dniu nominacji 17-letni) Prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia Mikołaj Wolanin (pochodzący z Nowego Tomyśla uczeń klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu) został nominowany do tegorocznej Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, która jest przyznawana dzieciom (osobom, które nie ukończyły 18 lat), które działają na rzecz promocji praw dziecka oraz działają na rzecz swoich rówieśników.


Nagroda ta zwyczajowo nazywana jest Dziecięcym Noblem i w ubiegłych latach otrzymały ją m.in. Greta Thunberg i Malala Yousafzai.

The International Children’s Peace Prize jest przyznawana od 2005 r. przez fundację KidsRights (tu link do sylwetki nominowanego na stronie tej fundacji: https://kidsrights.org/persons/mikolaj/). Mikołaj jest jednym Polakiem ze 142 nominowanych z 42 państw z całego świata.

Mikołaj Wolanin to marszałek XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży i były redaktor naczelny portalu „Młodzi w Polityce”. To także założyciel i redaktor prowadzący miesięcznika „Kongresy”, członek grupy organizacyjnej Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, a także fundator i prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia, którą założył jako niepełnoletni (uzyskawszy na to specjalne zezwolenie sądu rodzinnego; historia ta opisana jest tutaj: http://prawaucznia.pl/o-nas/). W ramach działalności na rzecz praw ucznia w kwietniu br. Mikołaj wydał monografię naukową pt. „Prawa ucznia”, która otrzymała pozytywną recenzję prof. dr hab. Ewy Jarosz (byłej kandydatki na RPD). Monografia została wydana nakładem Oficyny Wydawniczej „Impuls”. Obecnie, w ramach działalności Fundacji na rzecz Praw Ucznia, Wolanin pełni funkcję pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w ramach którego zbiera 100 000 podpisów pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającym obowiązek zatrudniania psychologa w każdej szkole. Szczegóły co do projektu ustawy tutaj: http://ustawa.prawaucznia.pl/

Zobacz również …

(Visited 57 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz