Uważaj, bo ,,Kieszonkowcy’’ nie śpią!!! Szczególnie w środkach komunikacji, sklepach wielkopowierzchniowych i innych zatłoczonych miejscach publicznych…

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu złotowskiego, przypominamy kilka zasad, których stosowanie pozwoli uniknąć zagrożeń związanych z kradzieżami w miejscach publicznych. Zwracajmy szczególną uwagę na właściwe zabezpieczenie posiadanego mienia i podstawowe zasady ostrożności podczas pobytu w zatłoczonych miejscach.


Robiąc zakupy w dużych centrach handlowych, marketach, na targowiskach lub w innych miejscach, w których jest spory tłok, należy uważać nie tylko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty gotówki lub dokumentów. Często zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy dochodzi do kradzieży np. torebki albo portfela, z jego całą zawartością. Wiele osób trzyma w nim również karty płatnicze, których kradzież może spowodować zniknięcie z konta zaoszczędzonych przez nas środków finansowych. Utrata dokumentów także może przysporzyć nam sporo nieprzyjemnych sytuacji.

Co zrobić by nie stać się ofiarą przestępstwa? Policjanci przypominają kilka zasad, jak uchronić się przed działaniami tzw. „kieszonkowców”.

Złodzieje najczęściej pojawiają się w miejscach, w których występuje duży natłok ludzi. Są to pociągi, autobusy, galerie handlowe, a także ulice dużych miast. Ponieważ „Kieszonkowcem” może być każdy. Od młodych, dobrze ubranych mężczyzn, przez eleganckie kobiety, po kilkunastoletnich chłopców, czy też starszych panów. Nie łatwo poznać, że obok nas jest złodziej. Osoby takie potrafią być miłe, grzeczne i chętne do pomocy. Często działają w grupie. Jedna z osób absorbuje uwagę okradanego, np. poprzez zderzenie się z nim, czy też przez spowodowanie tłoku przy wysiadania z pociągu, a druga kradnie nam portfel.

Przypominamy aby:

– pieniądze, dokumenty, portfele trzymać zawsze w zamykanej, wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki,

– nie korzystać z bocznych, zewnętrznych kieszeni, a tym bardziej z tylnej kieszeni spodni,

– większa sumę pieniędzy podzielić na mniejsze kwoty i włożyć do kilku kieszeni naszej odzieży,

– zabierać na zakupy tyle gotówki, ile jest nam potrzebne,

– zwracać uwagę na to, gdzie chowamy naszą kartę płatniczą,

– unikać zatłoczonych miejsc, a jeżeli już w nich jesteśmy, to być ostrożnym, aby nie dać się zaskoczyć złodziejom,

– zwracać uwagę na to, kto za nami idzie lub nienaturalnie się przybliża, powodując tzw. ,,sztuczny tłok’’.

Panie powinny zwrócić szczególną uwagę na noszone przez siebie torebki, które złodziej bardzo łatwo może wyrwać lub wyciągnąć z nich przedmioty wartościowe. Panowie natomiast na plecaki lub saszetki, by zawsze mieć je w miejscu widocznym i nie pozostawiać bez nadzoru.

Za każdym razem, gdy mamy podejrzenia lub jesteśmy świadkami niepokojącej nas sytuacji, należy niezwłocznie powiadomić o tym Policję pod numerem alarmowym 112, tak aby funkcjonariusze mogli podjąć szybkie i skutecznie działania mające na celu udaremnienie przestępstwa i zatrzymanie sprawcy.

(Visited 99 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz