UWAGA ! Ważne informacje dla pasażerów Kolei Wielkopolskich – modernizacja linii kolejowej E-20.

Ważne informacje dla pasażerów Kolei Wielkopolskich w związku z modernizacją linii kolejowej E-20.

W piątek, 9 czerwca 2017 roku podczas konferencji prasowej na Dworcu Letnim w Poznaniu Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskie oraz Marek Nitkowski, Członek Zarządu Kolei Wielkopolskich przedstawili informacje na temat organizacji ruchu pasażerskiego pomiędzy Poznaniem i Koninem podczas rozpoczynającego się remontu linii kolejowej E-20.


Wicemarszałek Wojciech Jankowiak podkreślił: „To jest sytuacja nadzwyczajna, którą musimy przetrwać. Trzeba pamiętać, że to jest inwestycja PKP PLK SA i to ta spółka powinna zaproponować transport alternatywny dla naszych wielkopolskich pasażerów na czas jej realizacji. Ale to my, a konkretnie nasza samorządowa spółka Koleje Wielkopolskie, bierzemy na siebie ciężar odpowiedzialności za organizację komunikacji zastępczej. Bardzo nam zależy na tym, by w okresie realizacji inwestycji przez PKP PLS SA zminimalizować niedogodności, które czekają Wielkopolan korzystających z połączeń kolejowych m.in. na krytycznym odcinku z Wrześni do Konina”.

W informacji autorstwa Kolei Wielkopolskich czytamy: modernizacja linii kolejowej na odcinku Poznań/Swarzędz – Sochaczew – Swarzędz, a szczególnie całkowita przerwa w ruchu pociągów na odcinku Września – Konin w okresie od 12 czerwca 2017 r. do 12 lipca 2018 r. to znaczne utrudnienie w podróżowaniu dla mieszkańców Wielkopolski. Koleje Wielkopolskie, jako kolejowy przewoźnik dowożący do pracy i szkoły mieszkańców regionów, zgodnie z decyzją Zarządu Województwa przygotował proces przewozowy, którego głównym celem jest zminimalizowanie niedogodności w podróżowaniu na krytycznym odcinku.

Zaplanowany proces obejmuje:

1. Zastępczą Komunikację Autobusową za pociągi na odcinku Września – Konin, gdzie zaplanowano uruchomienie:
a) w dni robocze 35 kursów handlowych (jeden kurs to od jednego do pięciu autobusów) – łącznie na trasie będą 84 autobusy;
b) w soboty 22 kursy (jeden kurs składać się będzie od jednego do trzech autobusów) – łącznie na trasie będą 72 autobusy;
c) w niedzielę i święta 22 kursy (kurs: od jednego do trzech autobusów) – łącznie na trasie będą 64 autobusy.

Kursy autobusów będą skorelowane z pociągami relacji Poznań – Września i Konin – Kutno.

2. Zastępczą Komunikację Autobusową za pociągi na odcinku Konin – Poznań, mającą skrócić czas przejazdu dla osób podróżujących pomiędzy tymi miastami:
a) w dni robocze 12 kursów (po dwa autobusy na kurs)
b) w soboty 6 kursów (po dwa autobusy na kurs)
c) w niedzielę i święta 6 kursów (po dwa autobusy na kurs)

KW 1

 

KW 2

3. Obsługę przez konduktorów w autobusach, którzy będą opiekować się podróżującymi w autobusach oraz w czasie przesiadania z autobusu na pociąg.

4. Uruchomienie puntu informacji na stacji Poznań Główny od 9 do 13 czerwca 2017 roku.


5. Uruchomienie mobilnych punktów informacji na stacji Konin i Września – pracownicy Spółki Koleje Wielkopolskie będą pomagać podróżującym w dotarciu do przystanków Autobusowej Komunikacji Zastępczej:
– w Koninie przystanki zostały umiejscowione w znacznej odległości od dworca kolejowego;
– we Wrześni zaadoptowano teren przy budynkach stacyjnych.

6. Tymczasowe przystanki dla Autobusów Komunikacji Zastępczej:
a) przy stacji Cienin i Słupca;
b) korzystanie z przystanków przy drodze krajowej nr 92 w miejscowościach:
– Gutowo Wlkp., Wólka/Staw, Strzałkowo, Kawnice;
c) korzystanie z przystanków komunikacji autobusowej w miejscowościach: Cienin Kościelny (przy Remizie OSP ), Golina (ul. Poniatowskiego i ul. Wolności);
d) dla autobusów przyjeżdzających z Konina do Poznania zaplanowano przystanek na stacji Poznań Główny przy Dworcu Letnim (ul. Dworcowa).

7. Zapewnienie średniego czasu przejazdu autobusem za pociąg:
a) na trasie Konin – Września – 99 minut (dotychczas pociąg pokonywał tę trasę w 43 minuty);
b) na trasie Konin – Poznań – 100 minut (dotychczas podróż pociągiem od Konina do Poznania to 88 minut).

Na przesiadanie z pociągu na autobus lub z autobusu na pociąg zaplanowano ok. 15 minut.

8. Przejazd Autobusową Komunikacją Zastępczą odbywać się będzie na podstawie biletów „kolejowych”; Koleje Wielkopolskie zapewnią możliwość sprzedaży biletów w czynnych kasach biletowych, automatach biletowych na dworcach i pociągach Spółki, a także na stronie www.koleje-wielkopolskie.com.pl lub telefonie komórkowym.

9. Prowadzenie ruchu pociągów tylko po jednym torze:


a) na odcinku Swarzędz – Września – będzie 17 par pociągów Spółki Koleje Wielkopolskie, wobec obecnie kursujących 22 par na dobę,
b) na odcinku Konin – Kutno bez zmian – 10 par pociągów na dobę.

10. Spółka Koleje Wielkopolskie na tymczasowych przystankach zamieści rozkłady jazdy autobusów i pociągów, które są dostępne na stronie internetowej www.koleje- wielkopolskie.pl , w kasach biletowych i pociągach na trasie Poznań – Kutno.

11. Zmiana organizacji ruchu spowoduje wygenerowanie w Spółce Koleje Wielkopolskie w okresie 12.06.2017 – 15.07.2018 dodatkowych kosztów w wysokości ok. 15 mln zł. Trwają rozmowy z PKP PLK w sprawie rekompensaty tych kosztów dla przewoźnika.

12. Spółka Koleje Wielkopolskie zgodnie z oczekiwaniami Zarządu Województwa Wielkopolskiego podejmuje wszelkie możliwe działania dla ułatwienia podróżowania w czasie modernizacji wykonywanej przez PKP PLK. Od chwili uruchomienia pierwszego autobusu komunikacji zastępczej będzie monitorowany cały proces przewozowy i w przypadku pojawienia się zastrzeżeń co do jego funkcjonowania, zostaną podjęte dostępne działania dla eliminowania ewentualnych zakłóceń.

Fot. Maciej Kasprzak / Wielkopolskamagazyn.pl
(Visited 489 times, 1 visits today)

One thought on “UWAGA ! Ważne informacje dla pasażerów Kolei Wielkopolskich – modernizacja linii kolejowej E-20.

  • 16 czerwca, 2017 at 12:16 pm
    Permalink

    A co z ludźmi i uczniami którzy nie mają jak dojechać do Konina na 7.00 ?

    Reply

Leave a Reply