UWAGA ! OBCOKRAJOWCY ZA KÓŁKIEM PROWADZĄ SIĘ ŹLE-SZCZEGÓLNIE NA A2.

Kolejny pijany obcokrajowiec za kierownicą 40-tonowej ciężarówki przewożącej materiały niebezpieczne. Inni oszukiwali, używając emulatora AdBlue, albo nie rejestrując czasu jazdy. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu przeciwdziałają takim niezgodnym z prawem praktykom zagranicznych transportowców. Pod lupę wzięto przejazdy autostradą A2.


14 lutego 2018 roku kaliscy inspektorzy na bramkach poboru opłat w miejscowości Lądek, przy autostradzie A2, zapobiegli powstaniu zagrożenia w ruchu drogowym. Tym razem pojazdem kierował białoruski kierowca pracujący w rosyjskiej firmie. Podczas kontroli inspektorzy wyczuli silną woń alkoholu. Badanie trzeźwości potwierdziło jego spożycie przez kierowcę i wykazało 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Na miejsce kontroli wezwano funkcjonariuszy Policji z KMP w Koninie, która zatrzymała Białorosina. Ponadto przeprowadzona kontrola wykazała naruszenie związane ze skróceniem odpoczynku tygodniowego, za które nałożono karę na przewoźnika.

Kilka dni przed opisanym zdarzeniem, również na autostradzie A2, w miejscowości Żdżary inspektorzy transportu drogowego z Kalisza zatrzymali do rutynowej kontroli samochód ciężarowy należący do przewoźnika z Estonii. Kierowca wykonywał międzynarodowy transport drogowy mięsa wieprzowego bez zalogowanej karty kierowcy. Jechał tak na odcinku 258 km i nie rejestrował zapisów w zakresie czasu prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynków. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 tysięcy złotych, a wobec estońskiego przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą administracyjną 5 tysięcy złotych. Dodatkowo oględziny pojazdu wykazały nadmierne zużycie opony naczepy, co ma istotny wpływ na przyczepność oraz długość drogi hamowania, zwłaszcza w okresie zimowym. Za to również ukarano kierowcę mandatem karnym oraz zatrzymano dowód rejestracyjny naczepy.

Jeszcze wcześniej inspektorzy z oddziału w Koninie zatrzymali na autostradzie A2 do kontroli pojazd wraz z naczepą, które należały do przewoźnika z Rosji. Kontrolująca wykryła w pojeździe silnikowym zamontowane niedozwolone urządzenie zakłócające pracę układów oczyszczania spalin zwane emulatorem AdBlue. Niedozwolony emulator był dobrze ukryty, jednak charakterystyczne wskazanie na desce rozdzielczej pozwoliło na jego odnalezienie. Kierowca podczas kontroli pozbył się dowodu rejestracyjnego od pojazdu silnikowego z powodu niesprawnego systemu SCR odpowiedzialnego za oczyszczanie spalin. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 200 złotych.
This slideshow requires JavaScript.
(Visited 253 times, 1 visits today)

Leave a Reply