Uwaga na fałszywe banknoty

Tylko w tym roku do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wpłynęło kilkadziesiąt zawiadomień dotyczących fałszywych banknotów. Podróbki, które zostały wprowadzone do obiegu to najczęściej banknoty o nominale 50 i 100 złotych. Ostrzegamy i uczulamy wszystkich a w szczególności sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali, przyjmowane banknoty.


W bieżącym roku wszczęto 55 postępowań dotyczących fałszywych banknotów. W większości prowadzone przez policjantów sprawy dotyczą banknotów o nominałach 50 i 100 złotych, które zostały wprowadzone do obrotu w różnego rodzaju placówkach handlowych na terenie Kalisza. Banknoty zostały ujawnione przez pracowników sortowni wewpłatach zamkniętych dokonywanych przez poszczególne firmy. W każdym przypadku ekspertyzy zabezpieczonych pieniędzy dokonuje Narodowy Bank Polski, który jest jedynym organem władnym do oceny ich autentyczności.

Apelujemy do wszystkich, a w szczególności sprzedawców, aby dokładnie sprawdzali, najlepiej przy pomocy testerów UV, przyjmowane banknoty. W przypadku ujawnienia podejrzanego banknotu, prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji. Szybkie przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe środki płatnicze.

Przypominamy o podstawowych cechach różniących falsyfikaty od oryginalnych banknotów:

  1. brak znaków wodnych,

  2. brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV.

  3. brak zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie.

  4. brak zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką druku, które są wyczuwalne podczas dotyku (elementy te są „wypukłe” i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem).

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/bezpiecznepieniadze/zmodernizowane_50.html

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/bezpiecznepieniadze/zmodernizowane_100.html

kalisz.policja.gov.pl

(Visited 872 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz