Uwaga! Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce! Ognisko zlokalizowane jest na terenie powiatu nowotomyskiego.

W dniu 10.09.2020 potwierdzono kolejne ognisko ASF w województwie wielkopolskim. Ognisko zlokalizowane jest w miejscowości Perzyny, w gminie Zbąszyń, bardzo blisko granicy z województwem lubuskim.


W konsekwencji tego ogniska zostaną wyznaczone strefy zagrożona oraz zapowietrzona a Komisja Europejska wyznaczy strefę niebieską. Od jej wielkości zależeć będą skutki ekonomiczne tego ogniska, które poniosą wielkopolscy rolnicy. Należy tu wspomnieć, że w bezpośrednim położeniu od ogniska znajduje się gmina Siedlec, która jest zagłębiem produkcji trzody chlewnej w Wielkopolsce. Będą to bezpośrednie skutki dla producentów trzody chlewnej, którzy znajdą się w nowej strefie niebieskiej oraz skutki pośrednie wynikające z ewentualnej, negatywnej opinii Komisji Europejskiej co do wcześniejszego zniesienia dwóch istniejących już stref niebieskich w Wielkopolsce. Przypominamy, że jak informowaliśmy wcześniej, służby weterynaryjne kilka dni temu złożyły wniosek do Komisji o zniesienie pierwszej strefy na części powiatu poznańskiego oraz szamotulskiego. Sytuacja w całej Polsce jest niepokojąca. Nowych ognisk choroby jest prawie 90, czyli dwa razy więcej aniżeli w ubiegłym roku. 

Dodatkowo portal „Ceny Rolnicze” podał informację o pierwszym przypadku ASF u dzika w południowo-wschodniej Brandeburgii, w powiecie Spree-Neise graniczącym z Polską. To wydarzenie może znacząco wpłynąć na europejski rynek wieprzowiny. Korea Południowa już wydała zakaz importu wieprzowiny z Niemiec. Nad taką decyzją zastanawiają się Chiny. Okazję chętnie wykorzystają Amerykanie i Kanadyjczycy. Oznaczać to będzie dużą nadwyżkę mięsa wieprzowego na rynku europejskim i dalszy spadek cen i turbulencje na rynku wieprzowiny.

Andrzej Przepióra
/wir.org.pl/
 

(Visited 4 466 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz