Uwaga ! Ciąg dalszy utrudnień na autostradzie A2

Do 12 października Autostrada Wielkopolska przedłużyła okres prac pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. Roboty drogowe na autostradzie powodują utrudnienia nie tylko na obwodnicy, lecz i w samym mieście. Kierowcy chcą uniknąć korków na remontowanej autostradzie, dlatego wybierają trasę przez centrum Poznania.


Prace na miejskim odcinku autostrady A2 powodują większy ruchu pojazdów i zmniejszenie przepustowości na znacznym obszarze miasta, w tym w rejonie centrum i przepraw mostowych.

W szczególności, gdy autostrada między obwodnicą zachodnią i węzłem Poznań Wschód blokuje się na dłuższych odcinkach, kierowcy usiłujący omijać korek autostradowy zjeżdżają ulicami Dolna Wilda i Drogą Dębińską lub Głogowską w kierunku centrum, co powoduje znaczący wzrost ruchu także w rejonie ul. Hetmańskiej, Królowej Jadwigi i Krzywoustego. W rezultacie dochodzi do zmniejszenia przepustowości ruchu m.in. na moście Przemysła, moście Królowej Jadwigi oraz rondach: Starołęka i Rataje, co może powodować czasowe utrudnienia także na sąsiednich ulicach i pozostałych przeprawach przez Wartę.

Zjawisko przenoszenia się utrudnień z autostrady na ulice miasta ulega dodatkowemu nasileniu w sytuacji wystąpienia kolizji drogowych wstrzymujących lub spowalniających ruch na miejskim odcinku autostrady.

Autostrada Wielkopolska prowadzi prace od początku września. Wyremontowano już

5-kilometrowy odcinek poznańskiej części trasy w kierunku Świecka. Obecnie wymieniana jest nawierzchnia jezdni w kierunku Warszawy. Ruch odbywa się zatem nitką północną. Prace te miały pierwotnie skończyć się 5 października, ale szacowany przez Autostradę Wielkopolską czas wydłużył się z 8 do 10 dni, w związku z tym potrwają do 8 października.

Przez kilka godzin, we wtorek 2 października, jazda na autostradzie odbywała się płynnie i przez to nie było też utrudnień na południu Poznania (szczególnie ul. Hetmańska i rondo Starołęka). Tego dnia rozpoczął się jednak remont kolejnego 3-kilometrowego odcinka w kierunku Świecka. Łącznie więc zamknięty jest obecnie fragment autostrady o długości prawie 8 kilometrów. Cały ruch w obie strony w tym czasie skierowany jest na jezdnię północną (w kierunku Świecka). Taki stan rzeczy utrzyma się do 8 października. Wówczas, według harmonogramu, ma się zakończyć remont odcinka o długości 5 kilometrów. Prace na ostatnim fragmencie autostrady (3 kilometry w kierunku Świecka) potrwają do 12 października.

Autostrada Wielkopolska S.A. zastrzega, że „powyższy harmonogram prac może ulec korekcie z uwagi na m.in. warunki pogodowe”.

/poznan.pl/

(Visited 443 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz