Tydzień pełen atrakcji z Biblioteką Raczyńskich
Nadchodzący tydzień w Bibliotece Raczyńskich zabierze czytelników w podróż w odległe zakątki świata, przeniesie w czasie do dzieciństwa, które miało smak lodów „Bambino”, a także przypomni o wydarzeniach, które działy się niedaleko Poznania podczas II wojny światowej.
Po wakacyjnej przerwie powraca Wtorek dla Seniora. Jego uczestnicy przeniosą się na zimne wody Antarktyki. 19 września o godzinie 16.00 gościem Filii Sztuki będzie Wojciech Nawrocki, podróżnik, fotograf, przyrodnik i publicysta. Specjalizuje się w fotografii przyrodniczej, powstającej w trudnych warunkach środowiskowych – na bagnach, mokradłach, rozlewiskach, torfowiskach, lodowcach, w górach oraz pod wodą w tym w wodach o ekstremalnie niskich lub wręcz ujemnych temperaturach. W takich warunkach zrealizował materiał zdjęciowy do albumu pt. „Antarktyka. Obrazy z dna końca świata”.
To jednak nie koniec spotkań podróżniczych. W środę, 20 września, o godzinie o 17.00 w Filii 15 na Fabianowie głównym gościem wydarzenia będzie Tomasz Owsiany, podróżnik i autor reportaży. Tematem prelekcji będzie Gujana Francuska, o której napisał książkę „Gujana Francuska. Kraj naprawdę i na niby”. Tego samego dnia o godzinie 17:00 Filia 42 zaprasza na spotkanie o generałowej Zamoyskiej i rozmowę o edukacji.
Od 15 września w Galerii Atanazego można oglądać wystawę „Dzieciństwo na trzepaku”. Będzie trwać do 24 listopada, towarzyszyć jej będą spotkania, lekcje biblioteczne i oprowadzania kuratorskie. Wydarzenia skupiają się wokół tematu dzieciństwa w PRL. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 20 września o godzinie 18.00. Gościem specjalnym będzie Filip Springer, który w rozmowie z Natalią Raczkowską opowie o przestrzennym dorobku i dziedzictwie epoki PRL.
Co działo się w klasztorze sióstr urszulanek w Pokrzywnie w trakcie II wojny światowej? O tym będzie można dowiedzieć się w czwartek, 21 września, o godzinie 18.00. Gość spotkania, Paweł Głuszek, autor książki „Laboratorium zagłady. Mroczny sekret klasztoru Urszulanek” opowie ozbieraniu materiałów do książki i tajemnicach nazistowskiego programu badań nad bronią biologiczną.
W piątek, 22 września, o godzinie 18.00 organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie Klubu Książki u Raczyńskich. Rozmowa będzie się toczyć wokół dzieła słoweńskiego autora Gorana Vojnovicia „Moja Jugosławia”. Książka została nagrodzona Angelusem w 2020 roku.
MG/poznan.pl/