Trójka nietrzeźwych nastolatków zatrzymana przez policjantów

W poniedziałek 27 lipca br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie otrzymali informację od kierowcy samochodu osobowego o jadących całą szerokością drogi w kierunku miejscowości Zakrzewo rowerzystach. Jak się okazało trójka nastolatków wracała znad jeziora „Zamza” kompletnie pijana. Przeprowadzone badanie wykazało, że 19-latek miał w organizmie blisko półtora promila alkoholu, a jego 17 i 16- letni koledzy blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Teraz poniosą surowe konsekwencje swojego zachowania.


W poniedziałkowe popołudnie oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Złotowie otrzymał informację od kierowcy jadącego drogą W-188 o trójce młodych rowerzystów, którzy poruszali się całą szerokością jezdni. Natychmiast na miejsce udali się policjanci z Wydziału Prewencji złotowskiej jednostki. Kilkadziesiąt metrów za wiaduktem policjanci zauważyli trójkę rowerzystów , którzy jechali w kierunku miejscowości Zakrzewo. Przeprowadzone podczas kontroli drogowej badanie stanu trzeźwości potwierdziło podejrzenia zgłaszającego. Okazało się, że trójka młodych rowerzystów jest kompletnie pijana. 19-latek miał w swoim organizmie blisko półtora promila alkoholu natomiast jego dwóch młodszych kolegów w wieku 17 i 16-lat blisko dwa promile alkoholu. Nieodpowiedzialni nastolatkowie trafili pod opiekę rodziców.

Teraz ich sprawą zajmie się Sąd Rejonowy w Złotowie. Za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości grozi mandat karny lub grzywna nawet do 5 tys. złotych lub kara aresztu. Ponadto sąd wobec sprawcy może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od 6 miesięcy nawet do 3 lat. Apelujemy do rodziców, wychowawców, aby zwracali uwagę na dzieci. Z kim i, gdzie spędzają wolny czas, i w jakim stanie wracają do domu. Przypominamy również, że sprzedaż napojów alkoholowych osobom, które nie mają 18 lat jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny i cofnięciem zezwolenia na ich sprzedaż.

Trójka młodych mężczyzn i tak miała wiele szczęścia skoro w takim stanie upojenia alkoholowego wcześniej zażywała kąpieli na niestrzeżonym kąpielisku. Tym razem, na szczęście, nie doszło do tragedii. Pamiętajmy jednak, że woda, oprócz ochłody i wspaniałej zabawy, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Najmniejszy błąd, czy nieodpowiedzialne zachowanie, może nas kosztować utratę zdrowia, a nawet życia.

W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym braku wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające.

Pamiętaj!

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

  • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

  • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.

  • Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

  • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

  • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

  • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych, szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice i opiekunowie mają prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.

  • Pamiętajmy również, jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich, jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

  • Pamiętajmy, że podczas tegorocznego wypoczynku musimy też przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych.

Wypoczywając nad wodą, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.

MF/zlotow.policja.gov.pl/

(Visited 43 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz