Tragiczne zderzenie auta osobowego z autobusem.

W środę 22 lutego 2023 roku na drodze krajowej nr 15 w miejscowości Perzyce doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. W wyniku czołowego zderzenia samochodu osobowego z autobusem śmierć poniosła jedna osoba.

Zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie o godzinie 14:58.


Na miejsce skierowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa zastępy  Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdunach. Na miejsce udała się także grupa operacyjna pod dowództwem Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie.

W momencie przybycia na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej, ratownicy natychmiastowo przejęli opiekę nad poszkodowanym kierowcą samochodu osobowego, któremu pierwszej pomocy medycznej udzieliła osoba postronna.

To właśnie druh z ochotniczej straży pożarnej  będący świadkiem zdarzenia po stwierdzeniu braku czynności życiowych rozpoczął resuscytację krążeniowo – oddechową, którą  kontynuowano  z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora oraz sprzętu do tlenoterapii czynnej.

Niestety dodatkowe utrudnienie dla ratowników stanowiła silna deformacja bryły pojazdu umożliwiająca ewakuację poszkodowanego uczestnika zdarzenia, stąd decyzja o usunięciu części elementów konstrukcyjnych pojazdu przy użyciu narzędzi hydraulicznych.

W momencie przybycia zespołu ratownictwa medycznego i uzyskania pełnego dostępu do kierowcy decyzją kierownika zespołu osobę poszkodowaną przetransportowano do punktu medycznego poza strefę zagrożenia, gdzie kontynuowano czynności resuscytacyjne.

  Niestety pomimo długotrwałego wysiłku służb ratunkowych  życia mężczyzny nie udało się uratować. Drugi uczestnik zdarzenia podróżujący samodzielnie autobusem  nie odniósł żadnych obrażeń  i samodzielnie opuścił uszkodzony środek transportu.

W dalszej części działań obecni na miejscu funkcjonariusze Policji rozpoczęli czynności dochodzeniowe z udziałem prokuratora oraz wyznaczyli objazdy zamkniętego odcinka drogi krajowej.  Po zakończeniu działań zmierzających do ustalenia przyczyn wypadku z jezdni usunięto elementy karoserii samochodowej oraz wycieki płynów eksploatacyjnych. W momencie całkowitego usunięcia elementów stwarzających zagrożenie dla pojazdów kołowych z nawierzchni drogi przywrócono ruch całą szerokością jezdni. Interwencja straży pożarnej trwała łącznie 02 godziny i 53 minuty.

Opracowanie: mł. kpt. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: st. kpt. Tomasz Patryas

(Visited 916 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz