Tragedia w wigilijny poranek !

Mimo wysiłku strażaków i zespołów ratownictwa medycznego nie udało się uratować 62-letniego mieszkańca Rawicza. Mężczyzna wracając z zakupów stracił przytomność i upadł na chodnik.
W wigilijny poranek 24.12.2018 r. dyżurny Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu został poinformowany przez dyspozytora medycznego o pilnej potrzebie udzielenia pomocy mężczyźnie leżącemu na chodniku przy ul. Grunwaldzkiej w Rawiczu. W tym momencie w mieście nie było bowiem dostępnych zespołów ratownictwa medycznego.

Strażacy po przybyciu pod wskazany adres stwierdzili u poszkodowanego brak podstawowych czynności życiowych. Natychmiast przejęli czynności ratunkowe prowadzone przez bezpośrednich świadków tej tragicznej sytuacji. Do ratowania człowieka użyli między innymi automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. Urządzenie trzykrotnie zaleciło wstrząs defibrylacyjny.

Po 10 minutach strażacy zostali wsparci przez ratowników ze Żmigrodu, a później dołączyła do nich załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Ostrowa Wielkopolskiego. Teren zabezpieczali policjanci z rawickiej „drogówki”, pomogli też wyznaczyć i zabezpieczyć lądowisko dla śmigłowca.

Niestety, po ok. 90 minutach prowadzenia zewnętrznego masażu serca i sztucznego oddychania lekarz stwierdził zgon rawiczanina.

Opracowanie i zdjęcia: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP

(Visited 3 333 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz