Tragedia na Jeziorze Mikorzyńskim

4 lipca 2020 r. po godz. 08.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie otrzymało zgłoszenie o tonącej osobie w Jeziorze Mikorzyńskim.    

Dyżurny SKKM zadysponował do zdarzenia Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno – Nurkowego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 2 w Koninie, strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 w Koninie oraz druhów z OSP Ślesin i OSP Wąsosze.


 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że dwóch mężczyzn pływało po jeziorze łodzią, jeden z nich wskoczył do wody i zaczął się topić. Mężczyzna w łodzi po nieudanej próbie wydobycia tonącego, dopłynął do brzegu i zadzwonił na numer alarmowy.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na poszukiwaniu osoby na Jeziorze Mikorzyńskim. Ze względu na głębokość jeziora oraz rozbieżne informacje dotyczące miejsca zaginięcia, zadysponowano na miejsce Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno – Nurkowego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 w Poznaniu z sonarem oraz druhów z OSP Mosina również z sonarem oraz robotem.

Po 12 godzinach poszukiwań działania zostały przerwane, następnie wznowione o godz. 9.00 w dniu 5 lipca. Około godz. 18.00 przy pomocy sonaru oraz robota osoba poszukiwana został namierzona, a następnie wydobyta przez nurka na powierzchnię.  

Dochodzenia w sprawie okoliczności powstania tego zdarzenia prowadzi Policja pod nadzorem Prokuratury.

Konińscy strażacy apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek podczas wypoczynku nad wodą.

Rady dla wypoczywających nad wodą:

  1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR.
  2. Nie wolno korzystać z kąpieli w stawach, na żwirowiskach lub w rzekach.
  3. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  4. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

Tekst: kpt. Sebastian Andrzejewski, zdjęcia: JRG Nr 2 w Koninie

Zobacz również …

(Visited 333 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz