TEST&GO tym razem dla mieszkańców Leszna

 Mobilny punkt TEST&GO tym razem dotarł do Leszna. Mieszkańcy powiatu leszczyńskiego będą mogli z niego skorzystać do 23.czerwca.  Mobilne centrum badań zostało podzielone na ścieżkę „walk thru” (dla pieszych) oraz dobrze znaną „drive thru” (dla kierowców i pasażerów bez konieczności wysiadania z auta). Wymazy na obecność koronawirusa  pobierają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


TEST&GO już po raz jedenasty zostało uruchomione na wniosek wojewody wielkopolskiego, Łukasza Mikołajczyka. Mobilne centrum wymazowe można zobaczyć przy stadionie im. Alfreda Smoczyka przy ulicy Strzeleckiej 7. Próbki pobierają  odpowiednio przygotowani do tego typu zadań żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na punkcie ewidencyjnym spotkać można  pracowników Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, a z kolei za dekontaminację odpowiadają chemicy z 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu.

Test&GO powstał na bazie kontenerów i przez  dwa dni będzie działać w godzinach od 10-19 w Lesznie. Działanie punktu zabezpieczają żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty ze  Śremu, który wchodzi w skład 12 WBOT. Testy są bezpłatne.

TEST&GO spotkał się jak dotąd z pozytywnym odbiorem a jest to już jedenasta lokalizacja. Na wniosek wojewody wielkopolskiego, przenieśliśmy punkt wymazowy tym razem do Leszna. Od początku funkcjonowania „drive thru”, wraz ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, ustaliliśmy procedury według których możemy pobierać próbki. Mamy pełną infrastrukturę, która zabezpiecza funkcjonowanie personelu i pozwala oddzielić poszczególne strefy. Muszę podkreślić, że w każdym miejscu, mobilne centrum wymazowe realizowane jest przy bardzo dobrej współpracy z samorządem lokalnym – wyjaśnia płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT.

Na badanie trzeba zarezerwować sobie około 10 minut. Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Jeśli wynik będzie pozytywny, taka osoba zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu.

Rejestracji można dokonać dzwoniąc pod nr:61 65 68 075.

Próbka pobierana jest po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Do badania mogą zgłosić się także osoby z objawami koronawirusa.

***

TEST&GO rozpoczęło swoje funkcjonowanie decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Punkty „Test&GO” będą organizowane przez wybrane brygady obrony terytorialnej oraz żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych. „Test&GO” będą wykorzystywane regionalnie – zgodnie z wnioskami kierowanymi przez wojewodów.

tekst: ppor. Anna JASIŃSKA

foto: 12 WBOT

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

(Visited 61 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz