TEST&GO działa w Rawiczu

Metodą „drivethru” mogą przebadać się mieszkańcy Rawicza i okolic. Za mobilny punkt badań na obecność koronawirusa odpowiadają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Testy są bezpłatne a na samo badanie trzeba zarezerwować sobie około 10-15 minut. Po odbyciu całej procedury, osoby poddające się badaniu, otrzymają dostęp do wyników online. Jeżeli test okaże się pozytywny, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej. Aby poddać się badaniu, nie trzeba wysiadać z samochodu (na tym właśnie polega metoda „drivethru”).

Rawicz jest kolejnym miejscem w naszym województwie, gdzie 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowała punkt poboru wymazów. W ciągu dwóch dni funkcjonowania TEST&GO planujemy pobrać około 450 próbek. Organizacja takiego punktu jest trudnym i odpowiedzialnym przedsięwzięciem. W tym zadaniu wspierają nas żołnierze z 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych, 6 batalionu dowodzenia Sił Powietrznych, 3 Dywizjon Przeciwlotniczy – tłumaczy ppłk Tomasz Woźniak, dowódca 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie, odpowiedzialny za przygotowanie punktu TEST&GO.

Na wniosek wojewody wielkopolskiego, punkt TEST&GO działa na parkingu przy Szkole Podstawowej  w Sierakowie przy ul. Przyjemskiego. Mieszkańcy mogą skorzystać z badań do jutra (30.maja). Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania.Wcześniej mobilne punkty wymazowe działały w Krotoszynie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie. Ze względu na duże zogniskowanie SARS-CoV-2 w Kępnie,  w miniony weekend zorganizowano tam doraźny punkt badań. Kolejny punkt TEST&GO zostanie uruchomiony 1. czerwca w Gnieźnie.

***

TEST&GO rozpoczęło swoje funkcjonowanie decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Punkty „Test&GO” będą organizowane przez wybrane brygady obrony terytorialnej oraz żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych. „Test&GO” będą wykorzystywane regionalnie – zgodnie z wnioskami kierowanymi przez wojewodów.

Zdjęcie: 12 WBOT/tekst: ppor. Anna JASIŃSKA

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

(Visited 60 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz