Terytorialsi rozbudowali doraźną izbę przyjęć

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyszli naprzeciw potrzebom szpitala specjalistycznego w Wolicy koło Kalisza. Tamtejsi medycy potrzebowali pomocy w skonstruowaniu doraźnej izby przyjęć, która będzie chronić zdrowie w walce z koronawirusem.
Na wykonanie zadania, żołnierze potrzebowali niespełna dwa dni. Medycy  Wojewódzkiego Specjalistycznego  ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy postanowili stworzyć modułową doraźną izbę przyjęć. Takie rozwiązanie pozwoli zachować bezpieczeństwo zarówno dla personelu medycznego, jak i hospitalizowanych na terenie placówki pacjentów.

Izba ma składać się z trzech połączonych ze sobą kontenerów. Lekarze i pielęgniarki będą  dokonywać tam wstępnej oceny stanu zdrowia przyjmowanego pacjenta.  Aby taka izba zaczęła szybko funkcjonować, wielkopolscy terytorialsi  najpierw sprowadzili z Podkarpacia potrzebne kontenery. Sprzęt został przywieziony do szpitala w częściach.  Żołnierze, przy pomocy dźwigu i narzędzi zamontowali wszystkie elementy, doprowadzili instalację elektryczną oraz zainstalowali klimatyzatory.

To dzięki żołnierzom 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej udało nam się zyskać modułową izbę przyjęć. Dodatkowo, to właśnie terytorialsi  złożyli i połączyli kontenery. Ideą jest klasyfikowanie pacjentów w bezpiecznych warunkach.  Nasz szpital, mimo iż leczy chorobę zakaźną, jaką jest gruźlica, nie jest szpitalem zakaźnym sensu stricte – mówi dyrektor szpitala w Wolicy, lek. Sławomir Wysocki.

To było dla nas wyzwanie, ale bardzo cieszymy się, że mogliśmy pomóc szpitalowi w walce z pandemią. Budowanie takich kontenerów jest jak układanie klocków. Liczy się każdy szczegół. Naszym zadaniem było  także zadbanie o instalację elektryczną. Bezpieczeństwo personelu medycznego oraz pacjentów jest dla nas priorytetem –komentuje ppor. Dariusz Dziemidowicz, dowódca kompanii dowodzenia 12 WBOT.

Żeby stworzyć konstrukcję, żołnierze pracowali od wczesnych godzin porannych  do wieczora. Stworzenie modułowej izby przyjęć pozwoli przywrócić całość szpitala do pełnego funkcjonowania.

***

12 Wielkopolska Brygady Obrony Terytorialnej od początku angażuje się w walkę z pandemią na terenie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej. Terytorialsi wspierają personel medyczny,  zabezpieczali granice, opiekują się weteranami i seniorami, dostarczając zakupy i leki. Jednostka  współpracuje z wojewodami. Żołnierze wspierają także policjantów w doglądaniu osób w kwarantannie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik – oficer o bogatym doświadczeniu wojskowym. W skład 12 WBOT wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty: 124blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie).

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

„Zawsze gotowi, zawsze blisko”!

(Visited 40 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz