Na targowisku – Policjanci ostrzegali o zagrożeniach w okresie świątecznym

Policjanci przeprowadzili świąteczną akcje profilaktyczną wśród mieszkańców powiatu rawickiego. Funkcjonariusze na miejscowych targowiskach rozdawali ulotki, na których znajdowały się treści mówiące m.in. o tym, jak należy postępować by nie stać się ofiarą oszustów i złodziei.


Policjanci przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Rawiczu przeprowadzili działania informacyjno – prewencyjne wśród lokalnej społeczności. W pierwszej połowie grudnia dzielnicowi na terenie każdej z gmin podczas przedświątecznych zakupów na miejscowych targowiskach rozdawali ulotki i radzili mieszkańcom mówiąc o bezpiecznych zachowaniach,

Natomiast w miniony piątek policjanci pojawili się na rawickim targowisku. Funkcjonariusze rozmawiali z mieszkańcami Rawicza o zagrożeniach okresu świątecznego, wyjaśniali jak ustrzec się przed kieszonkowcami, jak zabezpieczać mieszkanie/dom na czas nieobecności, jak obchodzić się z fajerwerkami, a także z seniorami rozmawiali i ostrzegali przed oszustami i złodziejami wchodzącymi do ich mieszkań wykorzystując różnego rodzaju legendy „na wnuczka, na pracownika wodociągów czy na tzw. okazje cenową”. Policjanci zwracali także uwagę obywateli na prawidłowe zachowania w ruchu drogowym, szczególnie podkreślali niebezpieczne postawy pieszych i kierowców wobec pieszych. Dla kierowców policjanci przygotowali informację na temat bezpieczeństwa w okresie zimowym: prawidłowe oświetlenie pojazdu (w ramach akcji „Twoje Światła – Twoje bezpieczeństwo”), czystość szyb, odpowiednie opony, rozdano także odblaski i ulotki.

Ruch Drogowy:

Zwracamy się z prośbą do wszystkich uczestników ruchu drogowego, by przestrzegali obowiązujących przepisów, w szczególności by piesi nie przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, kierowcy by nie przekraczali dozwolonej prędkości jazdy. Pamiętajmy również o tym, że w tym okresie mogą pojawić się pierwsze opady śniegu, przymrozki i dlatego zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania manewrów czy jazdy.

Kieszonkowcy:

Warto także pamiętać, że tłok w sklepach, w marketach czy na targowisku miejskim to pokusa dla kieszonkowców. Zalecamy nie nosić dużych sum pieniędzy, a torebkę zapinać i nosić z przodu. Przymierzając ubranie, pakując zakupy czy płacąc nie odstawiajmy torebki na bok – złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi. Portfel najlepiej trzymać w zapinanej wewnętrznej kieszeni kurtki, nigdy w tylnej kieszeni spodni. Warto też nie nosić kluczy od mieszkania z dokumentami, w których podany jest adres zamieszkania – w razie ich kradzieży złodziej może okraść także mieszkanie. Jeśli zauważysz moment kradzieży nie zwlekaj lecz natychmiast reaguj, staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, poinformuj policję.

DOM/mieszkanie:

Wyjeżdżając na święta warto pozostawić swój dom czy mieszkanie pod opieką zaprzyjaźnionego sąsiada.


Musimy pamiętać, że kiedy my świętujemy dla złodziei jest to idealny czas na włamania i kradzieże. Przed wyjazdem pozamykajmy dobrze drzwi i okna, jeśli w oknach mamy rolety zewnętrzne – zastosujmy je. Dopilnujmy, by pozamykać także pomieszczenia gospodarcze, garaże, w których przetrzymujemy wartościowe przedmioty. Przed wyjazdem na święta warto też zdeponować wartościowe rzeczy, biżuterię czy większą gotówkę w banku. Zachęcamy do prowadzenia rejestru przedmiotów wartościowych i sprzętu, w którym można dokonać opisu cech szczególnych oraz sfotografować, zapisać numery fabryczne – to w razie kradzieży ułatwi Policji ich odnalezienie. Jeśli masz dobrych sąsiadów, poproś ich o czujność oraz o zwrócenie uwagi na mieszkanie czy dom. Niech sąsiad zabierze w czasie Waszej nieobecności pocztę, ulotki spod drzwi, odgarnie śnieg przed posesją a wieczorem zapali w mieszkaniu światło – takie sygnały mogą zmylić włamywacza, że w domu ktoś jest. Ale jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania – niczego nie ruszajmy, natychmiast należy zadzwonić na Policję.

Fajerwerki:

Czas zabaw sylwestrowych i witanie Nowego Roku zbliża się wielkimi krokami. W związku z obchodami powitania Nowego Roku, zachodzi niebezpieczeństwo poważnych uszkodzeń ciała w wyniku używania fajerwerków. By uniknąć tragedii warto zastosować się do kilku zasad. Przed wszystkim nie pozwalajmy dzieciom odpalać petard, są zbyt niebezpieczne. Nie kupujmy fajerwerków od przypadkowych osób czy w przypadkowych miejscach, przed użyciem zapoznajmy się z instrukcją obsługi i odpalajmy petardy tylko zgodnie z zaleceniami producenta. By odpalić fajerwerki wybierajmy miejsce odległe od zabudowań, skupisk ludzi, na otwartej przestrzeni, gdzie nie spowoduje to zagrożenia dla innych, gdzie nie wywołają pożaru. Po odpaleniu petardy natychmiast oddalmy się od niej na bezpieczną odległość. Nie wolno celować i rzucać petardą w ludzi, zwierzęta, pojazdy czy budynki a także nie w przedmioty i substancje łatwopalne, a po nieudanej próbie odpalenia, nie próbujmy ich ponownie zapalać. Podczas zabawy z fajerwerkami zachowajmy zdrowy rozsądek i ostrożność.”
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
(Visited 169 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz