Święta w Fabryce Bombek

Młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie odwiedziła fabrykę bombek „Lotos”  w Koźminie Wielkopolskim i w ten sposób rozpoczęła już przygotowania do świąt .To jeden z nielicznych zakładów w kraju, który zajmuje się ręcznym wykonywaniem ozdób świątecznych. Te wiszą na choinkach w domach na całym świecie.


To pierwsza taka wycieczka młodzieży z Centrum do miejsca, gdzie święta trwają przez cały rok. Nie ma tam wprawdzie Elfów i Świętego Mikołaja, ale za to jest zespół artystycznie utalentowanych pracowników, którzy  pracują w pocie czoła, aby zdążyć na czas i zrobić najpiękniejsze bombki jeszcze przed Gwiazdką.

– Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, więc powoli wprowadzamy w naszej placówce świąteczną atmosferę. Przy okazji chcieliśmy też połączyć przyjemne z pożytecznym   pokazując naszej młodzieży, jak dzisiaj wygląda zapomniane już rzemiosło. Ręczna produkcja bombek to nie tylko w Polsce, ale i na świecie rzadkość. Dzięki wycieczce – w fabryce mieli okazję zobaczyć, jak powstają od podstaw ozdoby i ile pracy trzeba w to włożyć. Wśród naszych uczniów nie brakuje też takich, którzy są utalentowani plastycznie. Możliwe więc, że któremuś z nich taka praca przypadnie do gustu i w zajmie się tym w przyszłości. – uważa Krystian Piasecki, dyrektor CKiW OHP.

Podczas wizyty w fabryce bombek właściciel wraz z pracownikami oprowadzali uczniów i tłumaczyli im, jak wygląda proces  tworzenia ozdób od podstaw. Była więc i szybka lekcja chemii pokazująca próbę lustra srebrowego, było też  formowania baniek szklanych rodem z manufaktury  z XVIII wieku.

– Takie wycieczki mają za zadanie przede wszystkim promowanie rękodzieła oraz uświadamianie, że ręcznie robione ozdoby wymagają ogromnego nakładu pracy i talentu wszystkich osób przy tym pracujących. Są też niepowtarzalne, bo nie ma drugiej takiej samej bombki na świecie.  – wyjaśniał Piotr Turbański, właściciel firmy.

A produkcja bombek w Koźminie Wlkp. trwa praktycznie przez  10 miesięcy w roku. W ciągu dnia powstaje ich nawet cztery tysiące.  Najgorętszy jest oczywiście okres tuż przed samymi świętami. Wyprodukowanie jednej ozdoby nie jest takie proste bo  składa się z kilku etapów i trwa od trzech do czterech dni.  Najpierw wydmuchuje się  szklane bańki ze szklanych rur. Potem  srebrzy się je  od wewnątrz, dzięki czemu nałożona farba na zewnętrzną stronę bombki wygląda efektowniej. Wysrebrzone kule są wybłyszczane i pokrywane farbą, a potem kunsztownie zdobione. Na koniec zakłada się zawieszki i pakuje szklane ozdoby. Te w 60% trafiają za granicę i zdobią oprócz polskich m.in. australijskie i francuskie choinki.

zdjęcia: Marta Trzaska, Fabryka Bombek Lotos
This slideshow requires JavaScript.
(Visited 399 times, 1 visits today)

Leave a Reply