Światowy Dzień Wcześniaka w Poznaniu

17 listopada to Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji w niedzielę budynki w całym mieście rozświetlą się fioletem – kolorem symbolizującym przedwcześnie urodzone dzieci, a na placu Wolności będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę i posłuchać koncertów. 

Średnio jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przedwcześnie – część z nich do końca życia pozostaje bardziej narażona na szereg chorób niż maluchy urodzone w terminie.


Światowy Dzień Wcześniaka powstał, by okazać wsparcie dla małych wojowników i ich rodzin, które każdego dnia robią wszystko, by zapewnić im jak najlepszy rozwój.  

W niedzielę swoją solidarność okażą także mieszkańcy Poznania. Już o godz. 9:00 rozpoczną się warsztaty dla rodziców wcześniaków przebywających w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej. Od godziny 16:00 na scenie Betlejem Poznańskiego na placu Wolności będzie można posłuchać koncertu – wystąpią m.in. Rokietnicka Orkiestra Dęta, Studio Muzyczne Wydra – Katarzyna Starosta, zespoły muzyczne młodzieżowe i dziecięce. Nie zabraknie też bajek, jasełek, malowania buzi oraz niespodzianek dla dzieci i dorosłych.

O godz. 17:00 na placu Mickiewicza rozpocznie się wyjątkowy „Spacer dla Wcześniaków” – jego uczestnicy zapalą fioletowe „światełko do nieba”, by pamiętać o tych dzieciach, których już z nami nie ma. Następnie przejdą z fioletowymi balonami na plac Wolności, gdzie uroczyście otwarta zostanie wystawa fotograficzna Anety Ludwig „Małe stópki, wielkie serca – historie miłością pisane”. To wyjątkowy reportaż ukazujący miłość i determinację rodzin wcześniaków oraz pracowników medycznych, którzy towarzyszą im w drodze ku zdrowiu.

– Dzień Wcześniaka to dla mnie wyjątkowe święto, pełne akcji i wdzięczności – mówi dr n. med. Jolanta Uchman, prezeska Fundacji Laboratorium Marzeń, która organizuje niedzielne wydarzenia. – Codziennie spotykam tych malutkich wojowników oraz ich niestrudzone rodziny. 

W niedzielę, w godzinach 16:00-20:00 Poznań rozbłyśnie na fioletowo – to kolor będący symbolem wcześniaków. Podświetlone zostaną: budynek urządu miasta przy placu Kolegiackim, Enea Stadion, MTP Iglica, Pawilon nr 1, Aula Uniwersytecka, Uniwersytet Ekonomiczny, Zamek Cesarski, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Fontanna Wolności, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Ratusz, Fontanna Neptuna w Poznaniu, Fontanna Prozerpiny, Fontanna Marsa, Fontanna Apolla, City Park Hotel & Residence.

Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania.

#fioletowelove2024 w szkołach i przedszkolach

Z kolei w poniedziałek, 18 listopada, wszystkie poznańskie szkoły i przedszkola zostały zaproszone do włączenia się w akcję  #fioletowelove2024 Fundacji OliEdu. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat wcześniactwa oraz trudności, z jakimi mierzą się przedwcześnie urodzone dzieci. 

Fundacja OliEdu prowadzi działalność edukacyjną i przygotowała karty pracy – zatwierdzone przez kuratorów oświaty – które otrzymały dzieci w przedszkolach i uczniowie w szkołach. Karty wprowadzają w tematykę wcześniactwa za pomocą wiersza, opowiadania, quizu, prac plastycznych i graficznych. 

Do akcji może przyłączyć się każdy – wystarczy pokazać gest solidarności w kolorze fioletowym – np. wstążkę, serce czy element ubioru. Więcej informacji na stronie www.oliedu.pl. Akcję patronatem objął Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

AW

(Visited 88 times, 1 visits today)

Leave a Reply