Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Nowym Tomyślu Finał kampanii „Polska na niebiesko” [FILM]

Niebieski przemarsz ulicami miasta, punkt informacyjny na temat autyzmu, zajęcia z zumby, koncert disco czy piękne motocykle – to ledwie kilka z wielu atrakcji finału kampanii „Polska na niebiesko” w Nowym Tomyślu, zorganizowanego 2 kwietnia przez miejscowy Klub Rodziców JiM Grodzisk Wielkopolski przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Tegoroczna kampania poświęcona jest alienacji i stygmatyzacji dorosłych osób z autyzmem i odbywa się pod hasłem „Chcemy być sobą”


Niedziela, 2 kwietnia, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Obchody rozpoczną się oficjalnie o godz. 15 przy placu Niepodległości, skąd ruszy niebieski przemarsz po Nowym Tomyślu wiedziony muzyką Kapeli Zza Winkla. Dlaczego niebieski? Jest to kolor solidarności z osobami ze spektrum autyzmu, więc każdy z uczestników będzie ubrany na niebiesko. Korowód dotrze do Powiatowego Centrum Sportu (Osiedle Północ 37), gdzie zaplanowano część oficjalną, a następnie prelekcje opiekunów dorosłych osób z autyzmem z Sielnika.
Przede wszystkim jednak organizatorzy zapewniają mnóstwo atrakcji: można będzie wypocić zbędne kilogramy na zajęciach niebieskiej zumby, obejrzeć pokaz umiejętności wyszkolonych psów, poszaleć na koncercie disco. Wystąpi zespół Lovmiusic z dziećmi z domu dziecka z Wolsztyna, Diwers Dance, Mix Dance (lider zespołu jest synem członków legendarnej grupy Happy End, twórców hitu „Jak się masz kochanie”, który będzie można usłyszeć podczas koncertu).

Ponadto wokalista gra jedną z glownych rol w serialu stacji Polo tv „milosc w rytmie disco”, następnie Deep Dance i Bartek Wrona (exlider grupy Just 5 – legendy muzyki pop lat 90.) Ale to nie koniec atrakcji. O godz. 20 nastąpi punkt kulminacyjny pikniku – tysiące niebieskich balonów pofrunie do nieba jako symbol wsparcia osób z autyzmem.
Zapewniamy mnóstwo atrakcji dla dzieci: malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych, na pewno nikt nie będzie się z nami nudził – mówi Magdalena Kucharczyk, koordynator Klubu Rodziców JiM w Grodzisku Wielkopolskim i Nowym Tomyślu. – Na miejscu stawią się także motocykliści na swoich pięknych maszynach. Będzie co podziwiać.
W międzyczasie od godz. 9 do 14 będzie można oddać krew w krwiobusie ustawionym przy parkingu WSPiA Os.Północ 37. Przez cały dzień działać będzie punkt informacyjny przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu, m.in. osób, które mają wątpliwości czy ich dziecko może mieć autyzm. W punkcie można porozmawiać np. o tym, jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia, jak się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc.

Kampania Fundacji JIM „Chcemy być sobą”
W dorosłe życie wkroczyło pierwsze pokolenie Polaków, u których w dzieciństwie zdiagnozowano autyzm. Niestety, jako dorośli dosłownie zniknęli dla systemu wsparcia w Polsce, co wynika
z „Raportu dotyczącego sytuacji młodzieży i osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju w Polsce” stworzonego w lutym w Fundacji JiM. Dlatego Fundacja poświęca dorosłym tegoroczną edycję kampanii „Polska na niebiesko”. Na ulicach pojawiły się billboadry, w telewizji spoty – wszystko z udziałem dorosłych z autyzmem. Finał kampanii „Chcemy być sobą” odbywa się 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w kilkudziesięciu miastach Polski.
Co mówi raport?
Dorośli z autyzmem nie mają szans na dobrze płatną pracę – 2/3 ankietowanych, którzy pracują, nie mogą utrzymać się samodzielnie. 97% pytanych uważa, że ich sytuacja na polskim rynku pracy jest gorsza niż sytuacja osób bez zaburzeń. Nie stać ich na własne mieszkanie – 63% mieszka z rodzicami.
Są pozbawieni wsparcia służby zdrowia – 65% ankietowanych twierdzi, że podejście pracowników służby zdrowia jest nieodpowiednie (zdarza się wręcz, że kwestionuje się diagnozę autyzmu czy Zespołu Aspergera). Efekty? Połowa rozpoznaje u siebie objawy depresji. 92% rodziców osób z autyzmem martwi się o przyszłość. 78% z nich jest smutnych i przygnębionych, 66% nie sypia po nocach.
PEŁNY RAPORT ZNAJDZIECIE PAŃSTWO TUTAJ
O Fundacji JIM
Fundacja JiM tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Prowadzi Klinikę Diagnozy i Terapii JiM, Przedszkole, Szkołę Podstawową, Gimnazjum, Szkołę Przysposabiającą do pracy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Razem z osobami dorosłymi z autyzmem i z Zespołem Aspergera tworzy program Silniejsza Dorosłość. JiM organizuje już ponad 3000 rodziców, opiekunów i self-adwokatów w Kluby JiM, gdzie razem tworzą wielką siłę. JiM tworzy także kampanie społeczne, niosące wiedzę o autyzmie.
KONTAKT, DODATKOWE INFORMACJE
• GRODZISK WIELKOPOLSKI i NOWY TOMYŚL, Magdalena Kucharczyk, koordynator regionalny Klubu Rodziców JiM, 669 124 753 m.kucharczyk@jim.org
• FUNDACJA JiM ŁÓDŹ: Paulina Kaczmarek, 725 415 608 p.kaczmarek@jim.org

(Visited 502 times, 1 visits today)

Leave a Reply