„Sukces, zwycięstwo, radość!” – biegacze powstańczy nagrodzeni przez Marszałka

Maria Wesoła z Lwówka oraz Krzysztof Szymanowski z miejscowości Wyskoć  to najlepsi biegaczka i biegacz spośród 47 zawodników, którzy uczestniczyli we wszystkich Biegach  Powstania Wielkopolskiego – edycji 2023. Podsumowanie cyklu oraz wręczenie przez Marszałka Marka Woźniaka nagród odbyło się 13 stycznia 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.


 

„Sukces, zwycięstwo, radość – to przekaz związany z Powstaniem Wielkopolskim, który niesiemy w Polskę. Biegi są tym elementem celebrowania powstania, które dają uczestnikom poczucie wspólnoty, wspólnoty osób pasjonujących się bieganiem i rywalizacją. To najbardziej radosna i pozytywna forma wspominania Powstańców – mówił podczas sobotniej gali Marszałek Marek Woźniak. 

Marszałek Woźniak dodał także, że „Samorząd Województwa Wielkopolskiego uczynił pamięć o Powstaniu Wielkopolskim swoim sztandarowym przekazem, który ma za zadanie przypominać o bohaterskim  czynie powstańczym, ale też integrować mieszkańców Wielkopolski. Staramy się uczynić z powstania element naszej regionem dumy czegoś, co wyróżnia nas w skali ogólnopolskiej”. 

We wszystkich czterech biegach, na dystansie 10 i 12 kilometrów, wzięło udział 705 osób. Marszałek zaznaczył, że do Cyklu Biegów Powstania Wielkopolskiego zostały zaadaptowane istniejące już wcześniej wydarzenia biegowe. 12 lutego 2023 r. w Wijewie odbył się IV Bieg Powstańczy, 24 czerwca 2023 r. zawodnicy uczestniczyli w Biegu Gołanieckiej Kompanii Powstańczej, 30 września 2023 r. miał miejsce XLIV Bieg Powstańczy Lwówecka Dziesiątka. Cykl zakończył, 17 grudnia 2023 r., V Bieg Średzkich Powstańców Wielkopolskich. 

Idea Biegów Powstania Wielkopolskiego została zapoczątkowana z inicjatywy radnych Województwa Wielkopolskiego. Najważniejszym celem projektu jest upamiętnienie historii zwycięskiego zrywu poprzez zaangażowanie Wielkopolan w aktywność fizyczną w miejscach związanych z wydarzeniami lat 1918 – 1919. 

W sobotniej gali uczestniczyli Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, radni Województwa Wielkopolskiego oraz przedstawiciele organizatorów biegów w poszczególnych miejscowościach, którzy odebrali podziękowania od Marszałka.  

Najlepsi biegacze w kategorii OPEN:
– KOBIETY: Maria Wesoła – Lwówek, Aneta Machajewska – Środa Wielkopolska, Anna Leporowska – Środa Wielkopolska;
– MĘŻCZYŹNI: Krzysztof Szymanowski – Wyskoć (gm. Kościan), Leszek Wierzbicki – Środa Wielkopolska, Kazimierz Chwirot – Lwówek. 

Nagrodzeni w poszczególnych kategoriach: 
– K16: Magdalena Bogdanowicz – Żary;
– M16: Jan Bączkowski – Gołańcz;
– K30: Julia Banaszak – Środa Wielkopolska, Joanna Marchewka – Poznań;
– M30: Krzysztof Szymanowski – Wyskoć, Damian Wesołowski – Luboń;, Damian Żak – Szczodrzykowo;
– K40:  Maria Wesoła – Lwówek, Aneta Machajewska – Środa Wielkopolska, Anna Leporowska – Środa Wielkopolska;
– M40: Leszek Wierzbicki – Środa Wielkopolska, Marcin Wieczorek – Dopiewo, Bogdan Kaczmarczyk – Murowana Goślina;
– K50: Longina Cholewińska – Murowana Goślina, Hanna Michalszczak – Wolsztyn;
– M50: Kazimier Chwirot – Lwówek, Przemysław Pucek – Środa Wielkopolska, Józef Grzesiak – Kostrzyn
– K60+ Jadwiga Duda – Krzemieniewska – Szamotuły, Barbara Walas – Gwizdała – Poznań;
– M60+ Waldemar Janiszewski – Lwówek, Bogumił Gostyński – Sulechów, Waldemar Konieczny – Zaniemyśl. 

Już 11 lutego cykl Biegów Powstania Wielkopolskiego rozpocznie swoją tegoroczną odsłonę w Wijewie, następnie biegacze spotkają się 29 czerwca w Gołańczy, 5 października w Lwówku i 22 grudnia w Środzie Wielkopolskiej. 

 

 

(Visited 72 times, 1 visits today)

Leave a Reply