Stypendia Miasta Poznania rozdane

Łącznie 68 stypendiów dla młodych poznaniaków przyznano za wybitne osiągniecia oraz dorobek artystyczny, naukowy i sportowy.  – Mamy w tych kategoriach rozmaite osiągnięcia. Warto wynajdywać tych wszystkich,


którzy są szczególnie uzdolnieni –  mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Stypendia wręczono w przerwie sesji Rady Miasta w Sali Białej Urzędu Miasta. Laureaci zostali wyróżnieni w uznaniu wybitnej działalności na rzecz rozwoju miasta, propagowania kultury, sportu i nauki.

– Stypendia artystyczne, naukowe i sportowe towarzyszą głównemu przedsięwzięciu, czyli nagrodom Miasta Poznania w tych dziedzinach. Mamy w tych kategoriach rozmaite osiągnięcia. Poznań to miasto akademickie, dlatego warto wynajdywać tych wszystkich, którzy są szczególnie uzdolnieni –   przekonuje Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Kapituła Nagrody Naukowej, pod kierownictwem prof. Stanisława Lorenca, postanowiła uhonorować tym wyróżnieniem profesora Roberta Pietrzaka za cykl prac dotyczących wykorzystania i zastosowania materiałów węglowych oraz polimerowych w ochronie środowiska. Osiągnięcia naukowe laureata obejmują szerokie spektrum zagadnień z dziedziny chemii. Profesor Pietrzak poprzez swoje osiągnięcia naukowe promuje Poznań zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Najważniejszym osiągnięciem było zorganizowanie w 2016 roku 59. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego, w którym wzięło udział 850 osób związanych z chemią i naukami pokrewnymi. Publikacje prof. Pietrzaka cieszą się dużym uznaniem w środowisku naukowym, 110 znajduje się na tzw. „liście filadelfijskiej”.

Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania kapituła, kierowana przez prof. Romana Kubickiego,postanowiła przyznać Jackowi Leonardowi Kulmowi, by uhonorować jego dorobek artystyczny w dziedzinie fotografiki oraz wybitne osiągnięcia na polu twórczej dokumentacji i promocji życia teatralnego i artystycznego Miasta Poznania. Jacek Kulm ma na koncie udział w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Poznaniu i w Polsce, jak i za granicą –  m.in. w Sofii, Hanowerze, Hamburgu, Berlinie i Paryżu.

Wręczenie Nagrody Artystycznej i Naukowej Miasta Poznania odbyło się 29 czerwca 2017 roku podczas uroczystej Sesji Rady Miasta w Ratuszu. Laureaci otrzymali  po 60 tys. złotych.

Natomiast stypendia dla młodych twórców, badaczy i sportowców zostały wręczone podczas specjalnej uroczystości w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Stypendyści artystyczni otrzymali po 5400 zł, a naukowi 5050 zł. Sportowcy dostają natomiast co miesiąc wsparcie w wysokości 420 zł.

– Jestem pełen podziwu i szacunku dla wiedzy, talentu oraz zdolności laureatów. Chciałbym, aby jak najdłużej żyli, mieszkali i pracowali w naszym mieście i je reprezentowali. Nie ulega wątpliwości, że są wartością dodaną Poznania – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Listy stypendystów z opisem ich działalności znajdują się w załącznikach.

Hubert Bugajny/biuro prasowe / poznan.pl

Załączniki(Visited 443 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz