STRAŻACY ĆWICZYLI NA WIEŻY WIDOKOWEJ

W poniedziałek 26 kwietnia, wolsztyńscy strażacy przeprowadzili ćwiczenia na Wieży Widokowej w okolicach Świętna (gm. Wolsztyn). 33-metrowy obiekt stanowi charakterystyczny punkt regionu, każdego dnia przyciągając turystów. Nie bez powodu zatem, drewniana wieża widokowa została wytypowana do miejsca odbywania się ćwiczeń z zakresu taktyki zwalczania pożarów oraz ratownictwa wysokościowego.


Ich scenariusz, zakładał pożar na tarasie widokowym znajdującym się na szczycie obiektu. Zgodnie ze zgłoszeniem, miała tam przebywać osoba wzywająca pomoc, jednak gęsty dym uniemożliwiał jej zlokalizowanie. Do działań skierowane zostały dwa zastępy z JRG Wolsztyn, które po przybyciu we wskazane miejsce przystąpiły do działań. Sprawiono linię gaśniczą by następnie wprowadzić ją na górę. Pokonując kolejne stopnie, strażacy odnaleźli osobę poszkodowaną. Jej stan zdrowia nie wymagał natychmiastowej ewakuacji, tak więc po dotarciu kolejnych ratowników, rota zabezpieczona w aparaty powietrzne mogła kontynuować dalszą drogę do źródła pożaru by w konsekwencji go ugasić.

Niestety, osłabienie konstrukcji wieży dało o sobie znać. Jeden z elementów klatki schodowej zarwał się, co sprawiło że ewakuacja poszkodowanej osoby okazała się utrudniona. Aby w bezpieczny sposób znalazła się ona na dole, strażacy musieli zbudować odpowiednie stanowisko przy wykorzystaniu sprzętu do ratownictwa wysokościowego. 

Zamierzony cel ćwiczeń został osiągnięty. Niełatwy scenariusz, ograniczona ilość ratowników oraz trudne warunki pracy z pewnością przyczynią się do zwiększenia poziomu wiedzy oraz wyszkolenia funkcjonariuszy, a w konsekwencji poprawy jakości świadczonej na codzień pomocy.

Opracowanie/zdjęcia: asp. Waldemar Wielgosz/kppsp-wolsztyn/

(Visited 51 times, 1 visits today)

Leave a Reply