Sprawa kradzieży ozdób nagrobnych rozwiązana

Szamotulscy kryminalni rozwiązali sprawę kradzieży ozdób nagrobnych. Do zdarzeń dochodziło na terenie powiatu szamotulskiego oraz międzychodzkiego. Podejrzani o kradzieże figur Jezusa i Matki Boskiej wykonanych z brązu oraz podejrzany o paserstwo zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty. Grozi im do 5 lat więzienia.


W drugiej połowie lutego br. policjanci z Komisariatu Policji we Wronkach otrzymali zawiadomienie o kradzieży nagrobnej figury Jezusa wykonanej z brązu. Do zdarzenia doszło w  okresie od 6 do 20 lutego br. na cmentarzu we Wronkach.  Podobne dwa zdarzenia odnotowaliśmy w tym czasie na terenie gminy Pniewy. W miejscowości Psarskie, łupem złodziei padły dwie figury Matki Boskiej.

Na trop podejrzanych o kradzież wpadli szamotulscy kryminalni, którzy w dniu 22 lutego br. zatrzymali parę podejrzaną o kradzież samochodu marki Honda Acord w Szamotułach. Wszystko wskazywało na to, iż 31-latka oraz 26-latek bez stałego miejsca zamieszkania, mieli na sumieniu nie tylko kradzież pojazdu.

Policjanci pracujący nad sprawą ustalili, iż para mogła też kraść ozdoby nagrobne. Zebrane materiały dowodowe w sprawie, wskazywały na to, iż łupem małżeństwa paść mogły dwie figurki z cmentarza we Wronkach, dwie figurki z cmentarza w miejscowości Psarskie oraz pięć figur z terenu powiatu międzychodzkiego. Wartość skradzionych figur szacowana była przez pokrzywdzonych na kwoty od kilkuset do 8 tysięcy złotych. Łączne straty, to prawie 22 tysiące złotych.

Pracując nad sprawą, funkcjonariusze ustalili też podejrzanego o skupywanie cmentarnych ozdób po zaniżonych cenach. Kryminalni zatrzymali więc 34-letniego mieszkańca Krzyża Wielkopolskiego.

W trakcie przeszukań miejsc skupów metali, policjanci ujawnili i zabezpieczyli dwie skradzione figury.

Zatrzymana para usłyszała zarzuty kradzieży, natomiast 34-latek – zarzuty paserstwa. Za obydwa przestępstwa polskie prawo przewiduje do 5 lat więzienia.

Nie wykluczamy, że zaistniałych tego typu zdarzeń mogło być więcej. Dlatego też apelujemy do mieszkańców o zgłaszanie podobnych przypadków w Komendzie Powiatowej Policji w Szamotułach.

Postępowanie w sprawie jest w toku.

mł. asp. Sandra Chuda/szamotuly.policja.gov.pl/

(Visited 15 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz