Spotkanie mieszkańców Nowego Tomyśla z burmistrzem. Wiadukt , szpital, inwestycje, głośny protest mieszkańca [ZDJĘCIA, FILM]

W czwartek 8 czerwca br. roku o godz. 18.30 w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyło się otwarte spotkanie burmistrza Nowego Tomyśla Włodzimierza Hibnera z mieszkańcami miasta i gminy Nowy Tomyśl.


Spotkanie to cieszyło się dość dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, wśród mieszkańców nie zabrakło radnych Rady Miejskiej jak też przedstawicieli władz powiatu nowotomyskiego.

Podczas tego trwającego blisko trzy godziny spotkania, podzielonego na dwie części poruszono wiele ważnych dla gminy tematów. W pierwszej części spotkania burmistrzowie Włodzimierz Hibner i Paweł Mordal przedstawili dotychczasowe działania w kilku priorytetowych tematach: Wiadukt, oświata, inwestycje oraz kwestię dofinansowania szpitala powiatowego w Nowym Tomyślu.

Druga część spotkania była bardziej emocjonalna, w tej części, bowiem to mieszkańcy odnieśli się do spraw, które ich nurtują .

Dużo czasu poświęcano właśnie sprawie dofinansowania SP ZOZ, na tej linii powstał pewien konflikt między zarządzającym gminą burmistrzem, a władzami powiatu chodzi tu o 2 miliony złotych, którymi gmina miała wesprzeć modernizację szpitala. Decyzją radnych Rady Miejskiej dotacja ta miała zostać przekazana na ten cel, jednak po zaskarżeniu uchwały przez burmistrza do Regionalnej Izby Obrachunkowej, uchwała podjęta przez radnych została uchylona przez RIO. W tej sprawie głos zabrał dyrektor nowotomyskiego szpitala  oraz skarbnik powiatu.

Przedstawicielka klubu rodziców dzieci z autyzmem pytała:, Kiedy osoby niepełnosprawne będą wliczane, jeśli chodzi o przydział mieszkań komunalnych. Nie może być tak jak teraz, gdy matka samotnie wychowująca niepełnosprawne dziecko nie otrzymała mieszkania, bo przekracza dochód (świadczenie pielęgnacyjne, alimenty, 500 +) gdzie świadczenie pielęgnacyjne nie jest liczone, jako dochód.


Nie brakowało pytań dotyczących ścieżek rowerowych, kryteriów dofinansowania klubów sportowych czy będących w posiadaniu prywatnych właścicieli zaniedbanych terenów w mieście, które nie stanowią wizytówki miasta. Pojawiały się głosy o budowie tunelu pod przejazdem PKP zamiast wiaduktu.

Dość sprawny przebieg dyskusji prowadzonej przez dyrektor miejskiej I Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu Lucynę Kończal – Gnap oraz dyrektora nowotomyskiego Gimnazjum Andrzeja Wałęsę zakłócił mieszkaniec ulicy Ogrodowej, który przybył na spotkanie z własnym nagłośnieniem i przez megafon wygłosił swe uwagi dotyczące m.in. imprez odbywających się na stadionie miejskim. Kilkuminutowa przerwa w prawidłowym przebiegu spotkania jednak zakończyła się bez pomocy służb porządkowych a mieszkaniec, jak sam zakomunikował opuszcza salę Noku w ramach protestu.

Dyskusja mogła przebiegać już bez problemów. Na zakończenie głos zabrał Marcin Brambor Przewodniczący Rady Gminy, który odniósł się do braku współpracy pomiędzy burmistrzem a Radą Miejską.

Kończąc spotkanie burmistrz Nowego Tomyśla podziękował wszystkim za liczne przybycie, za pytania i podkreślił, że to już za 1, 5 roku mieszkańcy gminy ocenią jego działania przy urnie wyborczej.

Jak zapewnił burmistrz Hibner nie było to ostatnie spotkanie tego typu w tym roku.

Zapraszamy do obszernego filmowego zapisu z tego spotkania :


 

Fragment wystąpienia przedstawicielki JIM


Fot. Maciej Kasprzak / Wielkopolskamagazyn.pl

Tak było na pierwszym spotkaniu z mieszkańcami Nowego Tomyśla …


(Visited 999 times, 1 visits today)

Leave a Reply