Seniorzy z UTW w Zbąszyniu na UAM w Poznaniu

Słuchacze UTW w Zbąszyniu, na zaproszenie prof. dr hab. Zygmunta Młynarczyka, wzięli udział w konferencji „Turystyka pokolenia 55+”. Zorganizował ją Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, Katedra Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


W progu poznańskiej alma mater, powitał nas rektor honorowy UTW w Zbąszyniu prof. dr hab. Zygmunt Młynarczyk i burmistrz Zbąszynia, Tomasz Kurasiński.  Tutaj wysłuchaliśmy referatu: „Zmiany klimatyczne: stara koncepcja i nowy marketing”, który wygłosił prof. UAM dr hab. Leszek Kasprzak w przepięknej Sali Lubrańskiego. Niezapomnianych przeżyć dostarczyło nam uczestnictwo w próbie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza, w Auli Uniwersyteckiej. Następnie udaliśmy się do kampusu uniwersyteckiego na Morasku, gdzie odwiedziliśmy Wydział Fizyki i uczestniczyliśmy w pokazie doświadczeń naukowych związanych z elektrostatyką. Potem zwiedziliśmy Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych – Muzeum Ziemi, ogródek meteorologiczny i laboratorium dendrochronologiczne.
Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyliśmy i w czym mogliśmy uczestniczyć, a  przede wszystkim po wrażeniem ogromnej serdeczności i zaangażowania prof. dr hab. Zygmunta Młynarczyka oraz jego współpracowników, dr Grzegorza Borkowskiego i dr Krzysztofa Piotrowskiego oraz pozostałych, którzy służyli nam swoją wiedzą i czasem. Ten dzień dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i pozwolił poczuć się pełnoprawnymi studentami. Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i ogromną życzliwość rektorowi honorowemu UTW w Zbąszyniu – prof. dr hab. Zygmuntowi Młynarczykowi.

Nasi słuchacze kilkakrotnie potwierdzali, że wyjazd był niezapomnianą przygodą intelektualną i duchową. Wielu z nas nigdy wcześniej nie miało okazji zasiąść w studenckich ławach, nie każdy miał, z różnych powodów życiowych, szansę studiowania na wyższej uczelni. Na szczęście mamy dziś Uniwersytety Trzeciego Wieku i potrafimy na emeryturze znaleźć czas dla siebie, dla osobistego rozwoju i  – jak się okazuje – uniwersytety, tak jak UAM w Poznaniu, są też otwarte na potrzeby najstarszych słuchaczy, którzy systemową edukację mają już za sobą.

(tekst: Małgorzata Przybylska, arg)


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
(Visited 101 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz