Ścieżki edukacyjne w Rodzinnych Ogrodach Działkowych również na terenie „Zielonego Zakątku” w Nowym Tomyślu [ZDJĘCIA ,FILM]

Rok szkolny dobiegł już końca, rozpoczęły się długo wyczekiwane wakacje a na Rodzinnych Ogrodach Działkowych pojawiły się niezwykle ciekawe instalacje tzw. ścieżki edukacyjne.


Jest to świetny pomysł – komentuje jeden z działkowców z ROD „Zielony Zakątek” w Nowym Tomyślu gdzie również zostały zainstalowana ścieżka. Rozpoczęły się wakacie i dzieci oraz młodzież bardzo chętnie w tym czasie przebywa na naszym ogrodzie, u dziadków czy na spacerach, już widać, że te tablice przyciągają ich uwagę, zachęcają do zapoznania się z informacjami, to taka lekcja ekologii, biologii w plenerze. Ścieżki edukacyjne inspirują do obserwacji przyrody . – dodaje.

Ścieżki ekologiczne współfinansowane przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu powstały na czterech ogrodach działkowych w okręgu poznańskim PZD :  w Poznaniu – w ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego, w Kórniku – W ROD Orkan w Jaryszkach, w Gnieźnie w ROD im. Grodu Lecha oraz w Nowym Tomyślu – w ROD Zielony Zakątek .
Fot. Maciej Kasprzak / Wielkopolskamagazyn.pl

Więcej na temat projektu informuje OZ PZD Poznań:

Zapraszamy do zwiedzania ścieżek edukacyjnych na Rodzinnych Ogrodach Działkowych 


Okręgowy Zarząd PZD w Poznaniu  w trosce o rozwój ogrodów działkowych oraz świadomość ekologiczną użytkowników działek w ROD w listopadzie 2016 r. wstąpił z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Przedmiotem wniosku było dofinansowanie działań związanych z edukacją ekologiczną i dotyczył projektu pt. „Ogrody działkowe bliżej natury – edukacja przyrodniczo ekologiczna na terenie czterech rodzinnych ogrodów działkowych w ramach Okręgu Poznańskiego PZD.

W lutym tego roku Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o częściowym dofinansowaniu wspomnianego projektu w wysokości 18 000 zł, dalsza część finansowania pochodzi z Funduszu Oświatowego OZ PZD w Poznaniu.

W ramach przedmiotowego projektu na terenie czterech ogrodów działkowych w Poznaniu – w ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego, w Kórniku – W ROD Orkan w Jaryszkach, w Gnieźnie w ROD im. Grodu Lecha oraz w Nowym Tomyślu – w ROD Zielony Zakątek powstały ścieżki ekologiczne. Pojedyncza ścieżka składa się z trzech tablic stałych, gdzie znajdziemy informacje na temat kompostowania, naturalnych metod ochrony roślin i nawożenia, a także tablicy obrotowej w postaci gry edukacyjnej z informacjami na temat ptaków i owadów żyjących w ogrodach działkowych. Dodatkowymi elementami ścieżek są ekohotele  dla owadów pożytecznych oraz budki lęgowe dla ptaków.

Powstanie ścieżek edukacyjnych w ROD spotkało się z dużym zainteresowaniem  oraz pozytywnym odbiorem ze strony działkowców. Mamy nadzieję, iż edukacja ekologiczna za pomocą tablic oraz elementów dodatkowych na ogrodach działkowych zachęci działkowców oraz  społeczność lokalną do podejmowania działań ekologicznych w najbliższym otoczeniu i we własnym życiu oraz nauczy szacunku do przyrody i środowiska naturalnego. Zapraszamy serdecznie wszystkich działkowców, nie tylko z czterech wymienionych wyżej ogrodów, do zwiedzania ścieżek edukacyjnych. Projekt wskazujący na naturalne metody  w ogrodnictwie może też okazać się dobrym materiałem do prowadzenia lekcji biologii dla dzieci. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa otworzy ogrody działkowe dla dużego grona społeczeństwa lokalnego ROD oraz ukaże, że ogrodnictwo działkowe to nie tylko uprawa działek, ale również dbałość o ekologię i ochronę środowiska naturalnego oraz wspaniałe miejsce to relaksu i wypoczynku na łonie natury. Już dziś zapraszamy spacery na ROD, a także zwiedzanie ścieżek zarówno dzieci ze szkół, jak i z przedszkoli. Liczymy również na uzyskanie dalszych dotacji w celu rozwoju świadomości ekologicznej społeczeństwa.

AW / OZ PZD Poznań


(Visited 806 times, 1 visits today)

Leave a Reply