Remont wiaty na pętli Junikowo – widać już pierwsze efekty prac

Trwa remont zadaszenia na pętli tramwajowo-autobusowej na Junikowie. Zdemontowano już cały stary dach, a konstrukcja wiaty została wypiaskowana i zabezpieczona przed korozją. Aktualnie kończone jest jej malowanie.

Charakterystyczna wiata na dworcu Junikowo od ponad dekady dawała osłonę pasażerom komunikacji zbiorowej przed deszczem, wiatrem lub słońcem. Remont był niezbędny z uwagi na zły stan techniczny zadaszenia znajdującego się nad peronami autobusowymi oraz tramwajowymi. 

Stare poszycie obiektu było wykonane z płyt poliwęglanowych mocowanych za pomocą metalowych listew i gumowych uszczelek. Straciło ono szczelność i w wielu miejscach zaczęło przeciekać. Wodą nasiąkała również izolacja dachu wykonana z włókna szklanego. Nowe zadaszenie powstaje jednak w innej technologii. 

Zastosowane obecnie rozwiązanie pozwoli wyeliminować miejsca, w których woda i temperatura mogą doprowadzić do degradacji poszycia dachowego. Co więcej – będzie można zachować ciekawą formę zadaszenia, a przy okazji poprawić jego ergonomię oraz estetykę.

Prace obejmują m.in. założenie nowego zadaszenia wraz z odwodnieniem, montażem instalacji oraz oświetlenia LED. Dach zyska nową izolację, a na ścianach wiaty zamontowane zostaną panele żaluzjowe, które zostaną pokryte zielenią. 

Od wewnątrz instalowane będą natomiast przejrzyste osłony, które ochronią pasażerów przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Postawione zostaną również wiaty na rowery. 

Co więcej, czas zamknięcia trasy wykorzystany zostanie m.in. na regenerację wyeksploatowanych i wymagających naprawy napędów elektrycznych zwrotnic na terenie pętli. 

Prace mają zakończyć się w drugiej połowie września.

JZ/poznan.pl/

 

 

(Visited 57 times, 1 visits today)

Leave a Reply