Psychologia bólu – jak radzić sobie z bólem spowodowanym rwą kulszową?

Rwa kulszowa jest powszechnie występującą dolegliwością, która objawia się silnym bólem w dolnej części pleców. Symptomy pojawiają się najczęściej wskutek wykonywania gwałtownych ruchów. Dolegliwości znacznie obniżają komfort codziennego życia, utrudniając pracę i funkcjonowanie. Z artykułu dowiesz się, jak poradzić sobie z bólem i szybko wrócić do optymalnej formy.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Rwa kulszowa to popularna nazwa dolegliwości związanej z nagłym uciskiem nerwu kulszowego. Objawia się silnym bólem w dolnej części pleców. Najczęściej pojawia się niespodziewanie, wskutek gwałtownego ruchu, kichnięcia lub wykonywania codziennych obowiązków domowych i zawodowych. Paraliżującym objawom bólowym towarzyszy dodatkowo mrowienie i ból kończyn dolnych. Warto pamiętać, że nerw kulszowy rozciąga się aż do stopy, a jego ból znacznie obniża komfort i sprawność. Rwa kulszowa ma jednocześnie tendencję do nawrotów.

Objawy mogą pojawić się wskutek złamania kości udowej lub uszkodzenia nerwu, do którego może dojść np. w czasie podawania zastrzyków domięśniowych.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej

Ból może towarzyszyć jednocześnie lokalnym ogniskom zapalnym oraz ciasnym kanałom kręgowym. Powstaje ona przeważnie w wyniku dużych zmian zwyrodnieniowych. Ryzyko rwy kulszowej potęguje dodatkowo siedzący tryb życia.   

Jakie domowe sposoby pomogą złagodzić ból towarzyszący rwie kulszowej?

Jedną z podstawowych metod doraźnego leczenia rwy kulszowej są leki przeciwbólowe, które pozwalają złagodzić dokuczliwość objawów. Chory powinien zadbać o odpoczynek i odciążenie kręgosłupa. Pomocne może okazać się przebywanie w pozycji leżącej na boku z ugiętymi kolanami. Alternatywnie pacjent może pozostawać na plecach z poduszką podłożoną pod stawami kolanowymi. Symptomy powinny zacząć ustępować po 1-2 dniach.

Warto pamiętać o tym, że konieczne jest znalezienie najlepszej pozycji dla siebie. Niekiedy ulgę może przynieść siedzenie w określony sposób lub stanie z odciążaniem bolącej nogi. Ból pomagają złagodzić także zimne lub ciepłe okłady.

domowe sposoby na rwę kulszową

Kluczowe pozostaje poznanie własnego organizmu i nauka reagowania w przypadku nawrotów. Pamiętaj jednocześnie o profilaktyce. Unikaj nadmiernego obciążania kręgosłupa oraz nie wykonuj gwałtownych ruchów, które sprzyjają ponownemu wystąpieniu symptomów.

Jak leczyć rwę kulszową?

Stosujesz najlepszą maść na rwę kulszową? Szukasz dodatkowych sposobów na łagodzenie bólu? Skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty. Terapia trwa najczęściej około tygodnia i obejmuje masaże pleców, naświetlania oraz zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego. Dodatkowo warto regularnie wykonywać ćwiczenia dobrane przez specjalistę.

W zaawansowanych stanach chorobowych konieczne może okazać się przyjmowanie leków domięśniowych oraz noszenie gorsetu usztywniającego. Zastrzyki najczęściej zawierają leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i witaminowe. Niekiedy lekarz może zdecydować o przepisaniu najsilniejszych środków uśmierzających ból.

Częste nawroty oraz brak skuteczności leczenia zachowawczego mogą wiązać się z koniecznością przeprowadzenia operacji. Leczenie szpitalne wdrażane jest także w przypadku najbardziej zaawansowanych stanów. Rwa kulszowa może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia nasilenia objawów oraz przyczyny.

Materiał Sponsorowany

(Visited 83 times, 1 visits today)

Leave a Reply