Przewóz węgla z zastosowaniem magnesu fałszującego aktywność kierowcy

Z SIŁĄ MAGNESU

19 września inspektorzy z kaliskiego oddziału WITD w Poznaniu zatrzymali do kontroli drogowej pojazd wykonujący krajowy transport drogowy rzeczy. Przewóz ekogroszku odbywał się z zastosowaniem magnesu fałszującego aktywność kierowcy.


Podczas kontroli wykryto ingerencję w urządzenie rejestrujące. Do kontrolowanego impulsatora podłączono niedozwolone dodatkowe urządzenie – magnes. Dzięki nielegalnemu urządzeniu, kierowca fałszował faktyczny czas swojej pracy, przejechane kilometry i wskazania w zakresie prędkości pojazdu. W konsekwencji oznaczało to, że wszystkie dane zapisywane przez tachograf dotyczące okresów prowadzenia pojazdu i odbytych odpoczynków były niewiarygodne. Kierowca tłumacząc użycie magnesu, wyjaśnił, że chciał zaoszczędzić czas pracy kierowcy na kolejne zadanie przewozowe.

Stosowanie takich urządzeń jak magnesy ma w efekcie końcowym związek nie tylko z przemęczeniem kierowcy, ale również z prawidłowym funkcjonowaniem układów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy. Do tej grupy zalicza się między innymi układy wspomagające kierowcę podczas hamowania: ABS i EBS oraz ruszania i jazdy: ASR i ESP.

Kierujący został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 tys. zł. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym.(Visited 1 173 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz