Pracowita majówka wrzesińskich strażaków

Miniony weekend majowy okazał się wyjątkowo pracowity dla wrzesińskich strażaków. Od 1 maja do 5 maja odnotowaliśmy 23 zdarzenia. Najważniejsze z nich dotyczyły:

2 maja o godzinie 14:02 Dyżurny Stanowiska Kierowania otrzymał zgłoszenie dotyczące wypadku komunikacyjnego w miejscowości Chwalibogowo na Drodze Wojewódzkiej 432.


Po dotarciu na miejsce strażacy zastali trzy samochody osobowe (Renault Clio, Hyundai Accent, Citroen C5) po zderzeniu. Pojazdami podróżowały łącznie 4 osoby, kierowcy Renault Clio oraz Citroena C5 uwięzieni wewnątrz kabin. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wykonaniu dostępu do uwięzionych osób przy użyciu sprzętu hydraulicznego oraz udzieleniu im pomocy medycznej. Następnie ewakuowano poszkodowanych za pomocą noszy i przekazano Zespołom Ratownictwa Medycznego. Zabezpieczono także miejsce lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Cztery osoby uczestniczące w wypadku zostały przetransportowane do Szpitali w Środzie Wielkopolskiej, Poznania i Wrześni. W kacji brały udział zastępy z JRG Września, OSP Kaczanowo oraz OSP Targowa Górka.

4 maja o godzinie 20:36 otrzymaliśmy informację o pożarze budynku jednorodzinnego w Nekli przy ulicy Powstańców Wielkopolskich. Po przybyciu na miejsce zastano zadymienie na partedrze budynku. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania w energię elektryczną, podaniu dwóch prądów wody w natarciu. Podczas działań ratowniczo-gaśniczych doszło do rozgorzenia pożaru w części poddasza na które podano cztery prądy wody. Po ugaszeniu ognia sprawdzono cały budynek przy użyciu urządzeń pomiarowych (kamera termowizyjna) pod kątem występowania zagrożenia – zagrożenia nie stwierdzono. Cały budynek przewietrzono. W akcji brały udział zastępy JRG Września, OSP Nekla i OSP Targowa Górka.

5 maja o godzinie 3:32 Dyżurny przyjął informację o pożarze domku letniskowego przy ulicy Kościuszki we Wrześni. Po dotarciu na miejsce strażacy zastali pożar w domku letniskowym. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu do środka budynku oraz jego dach. Odłączono również butlę z gazem i wyniesiona ją na zewnątrz. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych, pogorzelisko kamerą tarmowizyjną. W akcji brały udział zastępy z JRG Września oraz OSP Kaczanowo.

5 maja o godzinie 10:34 otrzymaliśmy zgłoszenie z miejscowości Spławie (gmina Kołaczkowo) o topielcu. Po przybyciu na miejsce zastano dwóch swiadków zdarzenia, którzy twierdzili że w jednym ze zbiorników wodnych na terenie żwirowni znajduje się topielec. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podjęciu osoby z wody przez druhów OSP Wszembórz. Po wyciągnięciu topielca na brzeg przystąpiono do udzielania mu pomocy przy użyciu AED. Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego stwierdził zgon 29 letniego mężczyzny. W akcji brały udział zastępy: JRG Września, OSP Kołaczkowo, OSP Pyzdry i OSP Wszembórz. Zastęp z Jednostki Ratowniczej nr 2 w Koninie został zawrócony z trasy.

Opracował: mł. kpt. Jakub Nawrocki

Zdjęcia: Nowa Września, OSP Nekla, OSP Kaczanowo, OSP Pyzdry

 

 

(Visited 73 times, 1 visits today)

Leave a Reply