Pozwolenie na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu
Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu coraz bliżej – inwestycja uzyskała właśnie pozwolenie na budowę. Jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2025 r. widzowie zobaczą pierwsze spektakle w nowym budynku.
Kluczowy dokument wydał Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania. Nowa siedziba, która powstanie przy skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej, sfinansowana zostanie w połowie przez Miasto Poznań, a w połowie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Cieszę się, że tak ważna dla miasta instytucja otrzyma współfinansowanie na budowę nowej siedziby – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Już teraz Teatr Muzyczny przyciąga na widownię nie tylko poznaniaków, ale również mieszkańców całego naszego regionu. Jestem przekonany, że nowa przestrzeń uruchomi całkiem nowe możliwości realizacyjne teatru i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał oraz ogromną kreatywność całego jego zespołu. A to z kolei sprawi, że na spektakle do Poznania będą przyjeżdżać goście z całej Polski.
W związku z ministerialnym dofinansowaniem Teatr Muzyczny będzie współprowadzony przez Miasto Poznań i MKiDN na czas realizacji inwestycji: od 1 stycznia 2022 roku przez 4 lata. Umowa jest w trakcie negocjacji i ma zostać podpisana jeszcze w tym roku.
Do finansowania Teatru Muzycznego w stolicy Wielkopolski w maju 2021 r. dołączył również Powiat Poznański, który do 2023 roku przekaże na ten cel 2 mln zł.
– Już na tym etapie dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do powstania nowego Teatru Muzycznego, w szczególności miejskim urzędnikom i spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie. To będzie miejsce, z którego poznaniacy będą dumni – mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Budowa rozpocznie się na przełomie 2022 i 2023 roku a zakończyć się ma pod koniec 2025 r. Projekt architektoniczny budynku został wyłoniony w konkursie architektonicznym, w którym zwyciężyło Atelier Loegler Architekci. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym nowej siedziby, a w 2022 roku odbędą się związane z inwestycją przetargi.
– Naszej spółce powierzono odpowiedzialne zadanie, jakim jest przygotowanie dokumentacji, na podstawie której powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego. Pozwolenie na budowę to bardzo ważny krok zbliżający nas do realizacji inwestycji. Przed nami jeszcze sporo pracy przy pozyskiwaniu kluczowych decyzji i pozwoleń, abyśmy mogli skompletować pełną dokumentację – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Miasto oraz PKP prowadzą również rozmowy dotyczące przejęcia sąsiedniego terenu, gdzie ma powstać Park Muzyki. Trafią tam drzewa przesadzone z terenu działki pod budowę.
Nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni (dla porównania: warszawski Teatr Muzyczny Roma ma ich 1000, a teatr muzyczny w Gdyni – 1100). Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Będzie pierwszym budynkiem teatralnym zbudowanym od podstaw w powojennej historii Poznania.
Teatr Muzyczny w Poznaniu.