Poznańskie florety na igrzyskach w Paryżu

Na zawodach Pucharu Świata w Kairze drużyna polskich florecistek wywalczyła kwalifikację olimpijską. To powrót po 12 latach kobiecej reprezentacji w tej dyscyplinie na igrzyska. Polską ekipę tworzą zawodniczki poznańskich klubów – AZS UAM i AZS AWF.

Polskie zawodniczki podczas zawodów w Kairze w 1/16 finału miały wolny los, zaś w 1/8 finału pokonały Koreę Południową. Z kolei w ćwierćfinale uległy Amerykankom, co ostatecznie pozwoliło im zająć 7. miejsce, które przełożyło się na korzystny ranking, dający im awans do Paryża.

Ostatni raz reprezentacja Polski we florecie była obecna na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Zawodniczką, która wtedy startowała, była Martyna Synoradzka. Po 12 latach ma ona szansę ponownie pojechać na igrzyska, które w tym roku odbędą się w Paryżu. Oprócz Synoradzkiej, na co dzień występującej w barwach AZS AWF Poznań, w ekipie, która w Kairze zdobyła kwalifikację, była jej klubowa koleżanka Martyna Jelińska, a także reprezentujące AZS UAM Poznań – Julia Walczyk-Klimaszyk i Hanna Łyczbińska. Te dwie ostatnie zawodniczki oraz Synoradzka są obecnie Stypendystkami Sportowymi Miasta Poznania. Z poznańskich klubów wywodzą się również trenerzy – Tomasz Ciepły, Paweł Kantorski oraz Bartosz Hekiert.

W sierpniu w Paryżu wystąpią też polscy floreciści. Dało im to 8. miejsce, które zdobyli podczas zawodów w Kairze. W polskiej reprezentacji na tę imprezę znalazł się również reprezentant AZS AWF Poznań oraz Stypendysta Sportowy Miasta Poznania – Adrian Wojtkowiak.

Poznań od lat wspiera rozwój szermierki, finansując zajęcia dla dzieci, czy przyznając stypendia zawodnikom za osiągane sukcesy. Jednym z dowodów jest zdominowanie reprezentacji Polski przez poznańskie florecistki. Dodatkowo jeszcze w tym roku ruszy rozbudowa hali szermierczej, by sportowcy mogli trenować w lepszych warunkach.