Poznańscy studenci w zawodach SAE Aero Design – Trzy razy złoto !

„We are the champions” – mogą zaśpiewać studenci uczelnianego Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej. Z zawodów SAE Aero Design West w Kalifornii przywieźli potrójne złoto. Młodych konstruktorów wspiera także miasto Poznań.


Poznańscy studenci w zawodach SAE Aero Design brali udział już po raz 11. Zaprezentowali tam autorski model bezzałogowego samolotu. Najpierw odbyły się mistrzostwa w Meksyku (SAE Aero Design Mexico 2018), później na Florydzie (SAE Aero Design USA East 2018), a na końcu w Kalifornii (SAE Aero Design USA West 2018). To właśnie te ostatnie zmagania okazały się najbardziej owocne. Studenci AKL zajęli pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej klasy Regular, klasyfikacji lotów oraz klasyfikacji prezentacji technicznych.

– Czujemy ogromne zmęczenie, ale jeszcze większą radość i satysfakcję. Marzymy o tym, żeby się wyspać – żartuje Krzysztof Graczyk, przewodniczący AKL Politechniki Poznańskiej. Jak przyznaje, konkurencja była na bardzo wysokim poziomie, jednak niestety nie udało jej się uniknąć błędów. – My wykonaliśmy wszystkie 6 kolejek bezbłędnie i to pozwoliło nam stanąć trzykrotnie na podium. Cieszymy się z tego wyniku tym bardziej, że jest to efekt wielu miesięcy ciężkiej pracy i przygotowań na wielu płaszczyznach – technicznej, technologicznej, logistycznej – podkreśla Krzysztof Graczyk.

Jak zwracają uwagę poznańscy studenci, jedną z największych trudności na tego typu zawodach są warunki atmosferyczne.

– Podczas pierwszych czterech kolejek lotu, które odbyły się w sobotę pogoda była bajeczna – brak wiatru, brak opadów. Jednakże niedzielny poranek przywitał nas silnym wiatrem, który miotał bezlitośnie samolotami w powietrzu. Pilot sterujący naszym samolotem wykonał kawał świetnej roboty i jako jako jedni z nielicznym ukończyliśmy tę rundę lotów z wynikiem pozytywnym – wspomina Krzysztof Graczyk.

Pozostałe zmagania także nie były bezowocne. W Meksyku drużyna z Poznania okazała się najlepsza w prezentacji technicznej. W czołówce najlepszych, choć nie w pierwszej trójce, znalazła się też na zawodach SAE Aero Design East.

Prestiżowe akademickie zawody lotnicze SAE Aero Design odbywają się od 1986 roku. Ich organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Transportu SAE (Society of Automotive Engineers). Partnerami zmagań studentów są takie firmy, jak m. in. producent samolotu F-16, firma Lockheed-Martin, Boeing oraz NASA (członkowie tych organizacji zasiadają w jury). Uczestnicy SAE Aero Design mają możliwość startu w trzech konkurencjach: Micro, Advanced i Regular. W tym roku nasi studenci brali udział w tej ostatniej – najbardziej prestiżowej, w której zawsze rywalizuje najwięcej drużyn. Członkowie AKL musieli zbudować bezzałogowy statek powietrzny, którego zadaniem było przewiezienie jak największej liczby piłeczek tenisowych, imitujących pasażerów, wraz z 200 gramowymi odważnikami, naśladującymi bagaż.

– Chcielibyśmy wrócić na zawody za rok i pokazać, że tegoroczny wynik to nie był przypadek – mówi Krzysztof Graczyk.

Sukcesów studenci Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej mają już na koncie wiele. Od momentu, gdy zaczęli brać udział w zawodach SAE Aero Design, czyli 2008 roku, na podium (zarówno w kategorii Micro, jak Regular) znaleźli się aż 15 razy. Do tego dochodzą tegoroczne sukcesy oraz zwycięstwa w innych, podobnych zawodach, jak AUVSI SUAS.

Anna Jarmuż/biuro prasowe/poznan.pl
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

(Visited 77 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz