W Poznaniu powstaje nowy mural

Mauro Palotta, znany twórca włoskiego streetartu stworzy w Poznaniu nowy mural. Praca artysty powstaje na kamienicy przy ul. Nowowiejskiego. Mieszkańcy będą mogli podziwiać go od niedzieli 1 października.

Maupal (pod takim pseudonimem tworzy artysta) znany jest głównie z wizerunków papieża Franciszka.


W jego twórczości nie brakuje jednak odwołań do polityki i problemów społecznych. Najpopularniejszy mural Włocha, przedstawiający papieża lecącego w pozie supermana, powstał w 2014 roku i do dziś zdobi ulicę Rzymu. Dwa lata później w sąsiedztwie placu Świętego Piotra namalował on Głowę Kościoła, która stoi na drabinie i maluje na ścianie grę w kółko i krzyżyk. Obraz nie spodobał się jednak władzom wiecznego miasta i po kilku godzinach został usunięty przez służby komunalne. Po tym wydarzeniu na pomysł zaproszenia Palotty do Poznania wpadli miejscy radni.

– To był impuls. Po tym jak mural Maupala został zniszczony, postanowiliśmy zaprosić go do Poznania. Skoro nie ma miejsca dla jego twórczości w Rzymie, znajdzie się u nas – mówi radny Marek Sternalski, który zainicjował projekt.

Kontakt z artystą nawiązał przewodniczący Rady Miasta, Grzegorz Ganowicz. Włoch przyjął zaproszenie i wiosną przyjechał do Poznania, aby poznać miasto, porozmawiać z mieszkańcami oraz znaleźć miejsce dla swojego nowego dzieła. Maupal zdecydował, że mural powstanie w centrum, na ścianie kamienicy przy ulicy Nowowiejskiego. Na razie nie wiadomo co będzie przedstawiał.

– Daliśmy artyście całkowitą wolność twórczą. Palotta należy do malarzy, którzy nie powielają swoich dzieł i sami decydują o tym co chcą stworzyć. Nie spodziewamy się, że to co powstanie w Poznaniu będzie przypominało jego inne, słynne dzieła. Z naszych rozmów z Maupalem wynika, że podszedł on do tematu bardzo prospołecznie, dlatego myślimy, że będzie to mural niosący dobre wartości – dodaje Sternalski.

Opiekę nad projektem Maura Palotty powierzono Fundacji Malta. Zakończenie prac nad muralem planowane jest na koniec tygodnia. Wydarzeniem wieńczącym wizytę Maupala w stolicy Wielkopolski będzie niedzielny spacer „śladami poznańskich murali na Starym Mieście” (1.10). Wtedy też oficjalnie zaprezentowane zostaną efekty pracy Włocha. Początek wycieczki zaplanowano na godzinę 16:00, przy muralu Kenora, na ul. Grobla. Po jej zakończeniu w siedzibie Fundacji Malta odbędzie się spotkanie z artystą.

Monika Marciniak/biuro prasowe/poznan.plTen pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Czytaj również …(Visited 124 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz