Poznaniacy w Parku Wilsona pletli najładniejszy wianek dożynkowy [ZDJĘCIA, FILM]

Najładniejszy wianek dożynkowy – konkurs

 W sobotę w Parku Wilsona w Poznaniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wianek dożynkowy. W polskiej tradycji dożynki nie mogą się bez niego obejść (w tym roku święto plonów w Poznaniu nie będzie organizowane z powodu pandemii). To ważny symbol, który ma reprezentować urodzaj, dostatek oraz dumę z zebranych plonów. Uczestnicy wydarzenia zadbali o to by wianki prezentowały się okazale.

Każdy mieszkaniec miasta mógł spróbować swoich sił, zgłaszając wcześniej chęć udziału w konkursie.

Rywalizacja została rozstrzygnięta 29 sierpnia w parku Wilsona, tam od godz. 12 do 14 uczestnicy konkursu tworzyli swe wieńce z wcześniej zebranych roślin.


– W polskiej tradycji nie ma dożynek bez wieńca – mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP, który organizował to wydarzenie. – To ważny symbol, który ma reprezentować urodzaj, dostatek oraz dumę z zebranych plonów. Dlatego zawsze dbano, by prezentował się okazale: wplatano w niego owoce, warzywa, zioła i zboża, przyozdabiano kwiatami i kolorowymi wstążkami. Początkowo wieńce pleciono w formie okręgu, ale współcześnie przybierają one bardzo zróżnicowane formy. Towarzyszące dożynkom w całej Polsce konkursy na najpiękniejszy wieniec pozwalają zachować tę piękną tradycję.

Fot. Maciej Kasprzak / Wielkopolskamagazyn.pl

(Visited 253 times, 1 visits today)

Leave a Reply