Poznań: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przysięga na placu Wolności
26 stycznia 1919 roku żołnierze zwycięskiej Armii Wielkopolskiej, wraz z dowództwem głównym, złożyli w Poznaniu uroczystą przysięgę. Żeby przypomnieć i uczcić to ważne wydarzenie sprzed stulecia, z udziałem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna oraz dowódcy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Rafała Miernika odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy WOT.
Przysięga żołnierzy zaczynających służbę Rzeczpospolitej Polskiej, połączona została z rekonstrukcją historyczną przysięgi powstańców wielkopolskich.
Przysięgającym dziś niemal 240 żołnierzom towarzyszyły rodziny i najbliżsi. Listy do uczestników uroczystości skierowali: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W sumie na placu stawiło się 600 żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kompania honorowa Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz orkiestra reprezentacyjna Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy. Jednostki przygotowały też prezentację sprzętu wojskowego – w tym nowoczesnego czołgu Leopard, lekkiego sprzętu, transporterów i pojazdów opancerzonych oraz namioty promocyjne m.in. Agencji Mienia Wojskowego, 12 WBOT, Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, firmy Lubawa S.A. i Narodowego Banku Polskiego.
Rekonstrukcja historyczna nawiązywała do wydarzeń, które miały miejsce na placu Wolności dokładnie wiek wcześniej. 21 stycznia 1919 – Naczelna Rada Ludowa ustanowiła tekst roty przysięgi wojsk powstańczych, ogłoszonej w rozkazie Dowództwa Głównego. Pięć dni później, żołnierze Armii Wielkopolskiej pod dowództwem gen. Dowbora-Muśnickiego, złożyli uroczystą przysięgę na placu Wilhelmowskim. Przed przysięgą powstańców została odprawiona msza święta przy ołtarzyku – pięknym srebrnym tryptyku z kolekcji Tytusa Działyńskiego, z XVII wieku, znajdującym się do dziś w Zamku w Kórniku. Tryptyk składa się z 16 srebrnych płyt. Przed ołtarzykiem Jan Sobieski Bogu modlił się po zwycięstwie pod Wiedniem. Uroczystej przysiędze towarzyszyła wtedy ceremonia wręczenia sztandaru 1 Pułkowi Strzelców. Uroczystość przed stu laty zakończyła promocja 80 podoficerów na stopnie oficerskie i defilada. Przysięga, która odbyła się w niespełna miesiąc od wybuchu Powstania Wielkopolskiego stanowiła moment zwrotny w tworzeniu regularnej armii wielkopolskiej.
Rota przysięgi
W obliczu Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej jedynego ślubuję, że Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego, zawsze i wszędzie służyć będę, że kraju ojczystego i dobra narodowego do ostatniej kropli krwi bronić będę, że Komisariatowi Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, dowódcom i przełożonym swoim, mianowanym przez tenże Komisariat zawsze i wszędzie posłusznym będę, że w ogóle tak się zachowywać będę, jak to przystoi na mężnego i prawego żołnierza Polaka, że po zjednoczeniu Polski złożę przysięgę żołnierską, ustanowioną przez polską zwierzchność państwową.
Rocznica przysięgi zorganizowana zastała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”, Szczudlarzami i Teatrem Ulicznym z Głową w Chmurach, Stowarzyszeniem Teatralnym Legion, TVP3 Poznań, Enea, Fundacją Orszak Trzech Króli, firmą Hero Collection oraz Szkołą Podoficerską Wojsk Lądowych.
/poznan.uw.gov.pl/