Poznań: W Dniu Bez Samochodu komunikacja za darmo

W piątek, 21 września, w związku z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu, będzie można jeździć komunikacją publiczną obsługiwaną przez ZTM za darmo. Również bez biletu pojadą pasażerowie lokalnych pociągów do granicy województwa. Aby skorzystać z darmowego przejazdy wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny na samochód.


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu trwa od 15 do 22 września. Można już było wziąć udział w Parking Day, czy festynie MPK na Franowie. W poniedziałek w „czternastce” pasażerów witały stewardesy, a na placu Cyryla Ratajskiego do tych działań przyłączyli się „ekscentryczni naukowcy”, którzy – w pobliżu przystanku – urządzili swoje laboratorium. Tuż przy nim znalazła się EKO strefa, w której mógł odpocząć każdy pasażer.

Kulminacyjnym punktem ETZT będzie jednak piątek, 21 września, kiedy po raz kolejny będzie można jeździć komunikacją publiczną w Poznaniu, ale także na terenie gmin ościennych, bez płacenia za bilet. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny na samochód (nie jest wymagany, żeby był to dowód podróżującej osoby).

Koleją za darmo do granicy

Wspólnie z Miastem Poznań zrównoważony transport będzie także promować Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Oba samorządy z powodzeniem wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej. Z okazji ETZT 2018 wspólnie realizując ideę „Przesiądź się i jedź” na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu będzie można dojechać do Poznania pociągiem.

W obrębie Województwa Wielkopolskiego będzie obowiązywała możliwość przejazdu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Będzie można dojechać do stolicy Wielkopolski i przesiąść się na tramwaj lub autobus na liniach ZTM.

Osoby chcące podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w dłuższych relacjach tj. przekraczających granice województwa,


będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg Taryfy Przewozowej danego Przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie.

Zarówno w przypadku darmowych przejazdów koleją, jak i autobusami i tramwajami, jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Rowerem dłużej i bezpieczniej

Z okazji Dnia Bez Samochodu Miasto Poznań wraz z operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego, firmą Nextbike Polska, przygotowali dla użytkowników PRM miłą niespodziankę. W sobotę – 22 września nie będzie naliczana opłata przez całą pierwszą godzinę każdego wypożyczenia, a dodatkowo użytkownicy PRM będą mogli wziąć udział w zabawie na facenooku PRM przygotowanej przez operatora z nagrodami w postaci voucherów na wypożyczenia.

Preferencyjny cennik będzie obowiązywał przez całą dobę od północy z piątku na sobotę do 23:59 w sobotę – 22 września. Zamiast bezpłatnych pierwszych 20 minut wypożyczenia, bezpłatna będzie cała godzina. Po jej przekroczeniu opłata będzie naliczana na zwykłych zasadach.

Szczegóły będą dostępne na fanpage’u Poznańskiego Roweru Miejskiego: www.facebook.com/poznanskirowermiejski/

Dzień Bez Samochodu można również spędzić na własnym rowerze. Aby być pewnym, że jest on odpowiednio przygotowany i sprawdzony, warto wybrać się w sobotę, 22 września na Targowisko przy ul. Świt. Tam, obok parkingu rowerowego odbędą się mikrowarsztaty serwisowania rowerów. Ich uczestnicy będą mogli się dowiedzieć,  jak wymienić przebitą dętkę i poprawnie napompować koło, poznać tajniki regulacji przerzutek i hamulców, „zaprzyjaźnić się” z podstawowymi narzędziami rowerowymi, czy też przećwiczyć rozkuwanie łańcucha.

Szczegóły eventu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/241265639856851/

Zrównoważony transport przez cały rok

Działania na rzecz zrównoważonego transportu nie trwają tylko tydzień we wrześniu.


Od października do połowy grudnia 2017r. zamontowano 13 samoobsługowych stacji napraw rowerów. Osiem stacji powstało w pobliżu ważnych węzłów przesiadkowych. Samoobsługowe stacje napraw rowerów mają służyć rowerzystom, którzy nie posiadają własnych narzędzi albo których awaria zaskoczy w trakcie podróży.

Na początku listopada 2017r. zintegrowano transport zbiorowy Gminy Kleszczewo i Miasta Poznania. Uruchomiono nowe linie w ramach tej samej taryfy biletowej wraz ze zwiększeniem liczby kursów.

W lutym 2018r. w pobliżu przystanku PST Szymanowskiego został otwarty pierwszy w Poznaniu parking typu Park & Ride, który pozwala na sprawną i wygodną przesiadkę na szybki tramwaj. Do dyspozycji użytkowników jest: 130 miejsc parkingowych, 6 miejsc dla niepełnosprawnych użytkowników i 20 zadaszonych stanowisk do postoju rowerów.

W marcu 2018 roku system Poznańskiego Roweru Miejskiego został ponownie rozszerzony przez ZTM aż o 22 nowe stacje. PRM to jeden z najdynamiczniej rozwijających się systemów rowerowych w Polsce. Od początku funkcjonowania w Poznaniu, czyli od kwietnia 2012 roku, miejskie rowery wypożyczono już ponad 3 miliony razy, z czego w ostatnich dwóch latach ponad 2,3 mln.

Od początku roku szkolnego 2018/2019r. uczniowie aż ośmiu szkół podstawowych mogą parkować swoje jednoślady pod nowymi wiatami rowerowymi. Na terenie Poznania zamontowano 9 wiat rowerowych oraz 87 stojaków.

Od 3 września 2018r. mieszkańcy mają do dyspozycji autobusy linii nr 170 na Winogrady i do trasy PST. To całkowicie nowa linia komunikacyjna i znaczące usprawnienie komunikacji zbiorowej na tym osiedlu.

Op. RB /poznan.pl/


Dodaj komentarz